ارزیابی نیویورک تایمز: ایران به وضع عادی بازنگشته و رفتار حکومت جان مردم را به خطر می اندازد

نیویورک تایمز در گزارشی در باره وضعیت بحرانی کورونا در ایران نوشت: هنوز ایران به “وضعیت عادی” بازنگشته و نباید فریب ادعاهای حسن روحانی و دیگر مقامات جمهوری اسلامی برای بازگشت به عادی بودن اوضاع را خورد
نیویورک تایمزدر ادامه نوشته که از نظر کارشناسان و طراحان مدل‌های پیش‌بینی وضعیت، برای دانستن زمان مناسب پایان دهی به محدودیت‌های کرونا باید چهار معیار را در نظر گرفت،با خواندن این ۴ معیار می فهمید که جمهوری اسلامی به مردم ایران دروغ می گوید:
نخست انکه : بیمارستان‌ها باید به وضعیتی بازگردند که بتوانند بدون نگرانی مبتلایان جدید کرونا را بستری کنند و تخت و امکانات کافی برای درمان آنها داشته باشند. دوم انکه شهر یا استان محل زندگی ما توانایی این را داشته باشند که از همه افرادی که نشانگان کووید۱۹ را دارند تست بگیرند و تست‌گیری محدود به کسانی که به علت وخامت حال به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند محدود نماند. و سوم سیستم درمانی آمادگی این را داشته باشد که موارد مثبت کرونا را به سرعت ردگیری و افرادی که با آنها در تماس مستقیم بوده‌اند را شناسایی کند و به این ترتیب از گسترش خاموش ویروس جلوگیری کنند.و در اخر آمارهای ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا دست کم برای ۱۴ روز گذشته رو به کاهش یا ثابت بوده باشد.
دکتر آرون ای. کارول، استاد علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایندیانا نیز در این باره گفت: این که همه می‌پرسند “چه موقع دوباره از خانه بیرون می‌رویم و همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد؟” احتمالا سوال کاملی نیست. شاید بتوان این سوال را بهتر طرح کرد: “چه طور بفهمیم که اوضاع برای بیرون رفت و بازگشت به روال عادی مناسب شده است»؟؟
دکتر کارول افزود: تا این لحظه هر تاریخ و موعدی که به ما گفته‌اند فقط در حد حدس و گمان است… ما در خانه مانده‌ایم و به هشدار فاصله اجتماعی عمل کرده‌ایم چون مقام‌ها وضعیت در چین، اروپا و نیویورک را دیده‌اند و می‌خواهند کاری کنند که آن وضع برای ما تکرار نشود. اما تا اینجا همه اقدام‌ها در آمریکا یا خیلی کوچک و یا خیلی دیر صورت گرفته. ما هنوز هم به اندازه کافی نمی‌توانیم تست کرونا بگیریم و برای همین هم نمی‌توانیم تشخیص دهیم که نقطه بحران اکنون کجاست و مبتلایان خاموش در کجا مشغول تکثیر ویروس هستند.»