ارزیابی: هدف ظریف از سفر به نیویورک تغییر افکار عمومی آمریکائیان علیه ترامپ است

در حالی که محمد جواد ظریف گفته است که هدف او از سفر به نیویورک، شرکت در نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل بوده، برخی آشنایان امور سیاسی ارزیابی می کنند که قصد واقعی او، حضور یافتن در صحنه رسانه ای ایالات متحده، از طریق انجام مصاحبه های تلویزیونی و مطبوعاتی، به امید تاثیر گذاری بر افکار عمومی در ایالات متحده علیه سیاست های پرزیدنت ترامپ بوده است.

او در آخرین مصاحبه ای که در نیویورک با رسانه های آمریکایی انجام داد، با لحن شدیدی ادعا کرد که پرزیدنت ترامپ به علت سیاست های خود علیه حکومت ایران، با آتش بازی می کند.

وزیر خارجه حکومت، پس از ورود به نیویورک، به خبرنگاران گفته بود که هدفش از شرت در نشست شورای اقتصادی، از جمله آن است که به دنیا نشان دهد که چگونه ایالات متحده با برقراری تحریم های اقتصادی، از اجرای برنامه های زیربنایی در ایران جلوگیری می کند و موجب ایجاد اخلال در روابط مالی ایران با کشورهای دیگر می شود.

ظریف در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گفت:  گزینه ما مقاومت در برابر هرگونه فشار است، اما اگر آمریکا به دنبال یک راه آبرومندانه برای خروج از این شرایط می گردد راه حل وجود دارد.

وی افزود: دنبال تنش نیستیم، اما رویکرد واشنگتن در منطقه بازی با آتش ” است. اگر به ما تعرض شود در دفاع از خود تردید نمی کنیم.

ظریف گفت : آمریکا خودش را از بازار ایران محروم کرده، اما بازار ایران به روی شرکت های آمریکایی باز است.

کارشناسان خبری می گویند : واکنش های اخیر پمپئو به سفر ظریف به نیویورک نشان می‌دهد که آن‌ها تمایلی به از سرگیری گفت گو‌ با حکومت ایران را ندارند. اما ظریف با یک برخورد کاملا دیپلماتیک تلاش دارد که هم چنان حکومت ایران را موافق مذاکره معرفی کند و واشنگتن را موافق تنش و جنگ در منطقه می داند  .

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است کشورش به منظور مراعات وظایف مربوط به سازمان ملل، به ظریف ویزا داده است، اما تحرکات ظریف به شدت محدود خواهد بود.

وی در مصاحبه با واشنگتن پست درباره علت اعمال محدودیت های جدید برای آ ظریف گفت: دیپلمات های آمریکایی در تهران نمی گردند، بنابراین دلیلی نمی بینیم که دیپلمات های ایرانی هم آزادانه در نیویورک تردد کنند.

منابع خبری می گویند ظریف در سفر قبلی، خود به تحرکاتی از جمله ارتباط با رسانه ها و نشست با مخالفان ترامپ دست زده بود .

مایک  پمپئووزیر خارجه ایالات متحده  با درک این احتمال، درصدد خنثی‌سازی تحرکات ظریف برآمد. در نتیجه، به ظریف یک ویزای بسیار محدود، آن هم با تاخیر، صادر کرد. ویزای ظریف توسط سفارت آمریکا در سوئیس و یک روز قبل از سفر او به آمریکا صادر شد.

سازمان ملل متحد نیز از محدودیت تردد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در شهر نیویورک ابراز نگرانی کرده است.

ظریف پس از نیویورک به ونزوئلا  نیکاراگوا و بولیوی در آمریکای جنوبی سفر می‌کند.

یک دیدگاه

  1. ظریف، می‌گویی که”اگر به تو و ایلت تعرض بشود در دفاع ازخودتان تردید نمی کنید.”، پس چرا اجازه دفاع و تعرض را کاملا از مردم ایران گرفته اید؟!!

Comments are closed.