ارزیابی؛ واکنش ها به الحاق بخشی از کرانه به خاک اسرائیل: در مجموع، مانع اجرای طرح اسرائیل نیست

آگاهان سیاسی در اورشلیم می گویند که دولت تازه برپا شده اسرائیل، قصد دارد کمتر از یک ماه دیگر، الحاق رسمی دره اردن و شمار زیادی از آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری اعلام کند. ولی جناح راست گرای اسرائیل می گوید که در این فرصت باید سراسر کرانه باختری به خاک اسرائیل ضمیمه شود – امری که حزب لیکود و دولت نتانیاهو آن را رد می کند.

هنوز معلوم نیست که بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید که ظاهرا در مقام مساوی با نخست وزیر قرار دارد، در این زمینه چه می اندیشد.

حکومت خودگردان فلسطینی تهدید کرده که اگر اسرائیل بخواهد این برنامه را عملی سازد، با خیزش همگانی فلسطینیان روبرو خواهد شد. کشورهای اتحادیه اروپا نیز به اسرائیل هشدار داده اند. ولی این گمان وجود دارد که اسرائیل این اقدامات را در هماهنگی نسبتا کامل با دولت پرزیدنت ترامپ انجام می دهد و از حمایت آن برخوردار است.

به گفته آگاهان، برنامه آن است که سی درصد از خاک کرانه باختری رسما به اسرائیل ضمیمه شود و هفتاد درصد باقیمانده به احداث کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل اختصاص یابد.

جناح راستگرای تند، که خواهان تسلط بر سراسر کرانه می باشد، علنا از این قصد نتانیاهو و برنامه پرزیدنت ترامپ ابراز ناخرسندی کرده است. آن ها علنا برپایی کشور فلسطینی در کنار اسرائیل را یک طرح خطرناک می دانند و خواهان تسلط خود بر همه کرانه باختری هستند.

در اسرائیل ارزیابی شده که واکنش عملی اتحادیه اروپا، برخلاف مخالفت و هشدارهایی که در روزهای اخیر شنیده شده، چندان شدید نخواهد بود. وزیر خارجه لوکزامبورگ که رهبری مخالفت با اسرائیل را در اروپا به دست دارد، گفته است که اسرائیل مورد تحریم های اقتصادی قرار خواهد گرفت. ولی برخی کارشناسان می گویند که زیان این تحریم، برای اروپا بیشتر از زیان آن برای اسرائیل خواهد بود.

همچنین، کشورهای عرب نیز تا کنون مخالفت قاطعانه ای با این برنامه اسرائیل بیان نکرده اند. البته هشدارهایی در این زمینه از عربستان سعودی، مصر و اردن شنیده شده، ولی از دیدگاه اسرائیلیان، واکنش سختی تلقی نشده است.

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، در واکنش به نیت اسرائیل، اعلام داشته که همه توافق ها با اسرائیل را باطل می کند و هماهنگی امنیتی با این کشور را متوقف می سازد. اقدام دیگری که محمود عباس در روزهای اخیر به آن دست زده، خودداری از تحویل گرفتن پول هایی است که اسرائیل از مالیات گمرکی کالاهای وارداتی و صادراتی فلسطینی دریافت کرده و در پایان هر ماه به آن ها تحویل می دهد.

امروز (آدینه) اعلام گردید که محمود عباس از بودجه حکومت خودگردان نیز کاسته و میزان مبلغ اعطایی به نوار غزه را نیز کم کرده است. برخی آشنایان امور ارزیابی می کنند که محمود عباس با این اقدامات میخواهد فلسطینیان را علیه اسرائیل بشوراند.