ارزیابی: پمپئو در سفر به اسرائیل و شش کشور دیگر، “محور مقاومت” علیه رژیم ایران را تقویت می کند

برخی کارشناسان امور خاورمیانه ارزیابی می کنند که هدف مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده از دیدار از اسرائیل و شش کشور دیگر، نهایی کردن یک رشته اقدامات علیه حکومت ایران در دو ماهی است که به ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ باقی مانده، تا موقعیتی به وجود آید که جو بایدن رئیس جمهوری منتخب، نتواند به برجام بازگشته و امتیازاتی به حکومت اسلامی ایران بدهد که رفتارهای آن رژیم را علیه اسرائیل و کشورهای عربی همسایه، گستاخانه تر سازد.

در یک گزارش خبری گفته شده که مایک پمپئو در دیداری که در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو خواهد داشت، همچنین درباره روابط با چین و روسیه و ادامه تحریم ها علیه ایران و آن دو کشور و ادامه روند صلح و آشتی بین اسرائیل و امیر نشین های عرب، گفتگوهای مهمی به عمل خواهد آورد.

همچنین گفته شده که همزمان با ورود پمپئو به اورشلیم، توافق صلحی که با بحرین امضا شده و در پارلمان اسرائیل نیز به تصویب رسیده، از جانب کابینه و دولت اسرائیل، به صورت یک امر نهایی به آگاهی وزیر خارجه ایالات متحده خواهد رسید.

توافق های اسرائیل با امیر نشین ها، که ایالات متحده در پیشبرد آن نقش مهمی ایفا کرد، “پیمان ابراهیم” نام گرفته و به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، هدف از آن، از جمله به وجود آوردن یک محور مقاومت علیه زیاده خواهی های حکومت ایران در منطقه می باشد که نه تنها نابودی اسرائیل را طلب می کند، بلکه خواهان برانداختن رژیم های کشورهای ثروتمند عربی و پایان بخشیدن به نقش ایالات متحده در منطقه است.

در دوران جنگ سرد بین دو بلوک شرق غرب نیز، ایالات متحده به عنوان رهبر بلوک غرب، توانست با برپایی یک رشته پیمان های سیاسی و نظامی با نام های ناتو، سنتو و سیتو در برابر اتحاد شوری “محور مقاومت” برپا سازد.

روزنامه اسرائیلی “جروزالم پست” در گزارشی پیرامون سفر پمپئو به منطقه، خبر داد که وزیر خارجه آمریکا همچنین از کرانه باختری رود اردن و بلندی های گولان دیدن خواهد کرد. در دوران دولت های پیشین ایالات متحده، مقامات رسمی آمریکا حق دیدار از این مناطق را نداشتند، ولی دولت پرزیدنت ترامپ حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را پذیرفته و از برنامه دولت نتانیاهو را برای پیوستن آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری به خاک اسرائیل می پذیرد.