ارزیابی: چرا فرمانده نیروی قدس سپاه  پاسداران دوباره به  بغداد سفر کرد 

شماری از رسانه های خبری  از جمله سایت “روسیا الیوم” خبرداد که پاسدار اسماعیل قاآنی،  فرمانده نیروی قدس دوباره  به بغداد رفت و با مقامات ارشد این کشور دیدار محرمانه داشت .

روسیا الیوم  به نقل از منبعی که نامی از او نبرده نوشته است :  قاآنی در این سفر به تبیین مخالفت ایران با حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد پرداخته، و تاکید کرده است که این حملات کار ایران نبوده است این در حالی که  نیروهای امنیتی عراق طی دو روز گذشته یکی از اعضای یک گروه مسلح وابسته به حکومت ایران را به اتهام پرتاب موشک به سمت سفارتخانه مذکور بازداشت کرده‌اند.

همچنین یک عضو فراکسیون “ائتلاف نیروهای عراقی” در پارلمان عراق  نیز به سایت “ایران‌وایر” گفت: اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس ایران به بغداد، پایتخت عراق آمده و با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور و شماری از رهبران “گروه‌های مسلح شیعی” تحت حمایت رژیم ایران  و فرماندهان “حشدالشعبی” دیدار و گفتگو کرده است.

این نماینده مجلس عراق که خواست نامش فاش شود در ادامه افزوده که  قاآنی در دیدار با مقامات عراقی اعلام کرده است که حمله اخیر به سفارت آمریکا در بغداد ارتباطی با ایران ندارد.

در همین رابطه،  دکتر زید عبدالوهاب، روزنامه‌نگار عراقی هم در توییتر خود از وزارت خارجه عراق بابت سفر قاآنی به بغداد و دیدار او با مسئولین این کشور انتقاد کرده است.

ظافر العانی ،رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق نیز در این باره گفته است: « اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس ایران برای بازدید از نیروهایش به بغداد آمده است، تا از آنان به خاطر هرج و مرجی که در این کشور ایجاد کرده اند تشکر کند».

پرزیدنت ترامپ نیز چهار روز پیش  در توییترش به ایران هشدار داد که بهتر است خوب فکر کند، چون اگر یک آمریکایی کشته شود، این کشور را مقصر خواهد دانست و باید عواقب آن را بپذیرد.

یادآور می شود این دومین سفر پاسدار اسماعیل قاآنی، به بغداد طی یک ماه اخیر است. نخستین سفر او در ماه گذشته بود که  برای گفتگو با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر و دیگر رهبران سیاسی عراق درباره پرونده موسوم به “حفظ آرامش” که مربوط به حمله علیه منافع آمریکا در عراق است، به بغداد آمده بود.