ارزیابی کارشناسان آمریکایی: اسرائیل خود را برای جنگ با حکومت ایران آماده می سازد

هواپیمای اف – ۱۵ که مهمترین هواپیمای عملیاتی و بمب افکن در نیروی هوایی اسرائیل است

گزارش تحلیلی اختصاصی رادیو پیام اسرائیل

شماری از رسانه های آمریکایی به صراحت ادعا می کنند که اسرائیل خود را برای یک جنگ همه جانبه با حکومت اسلامی ایران آماده می سازد. این گزارش ها در حالی انتشار می یابد که بنیامین نتانیاهو در چند مصاحبه تلویزیونی که با شبکه های آمریکای داشت، به وضوح تاکید کرد که اسرائیل هیچ قصد رویاروئی با ایران را ندارد.

ارزیابی رسانه های آمریکایی بر اساس دو حمله به پایگاه های نظامی در خاک سوریه است که در جریان آن ها بیش از بیست تن از افراد سپاه پاسداران کشته شده اند و چند انبار موشک های جنگی ایران منهدم گردیده و این احتمال قوی وجود دارد که رژیم ایران در صدد برآید از اسرائیل انتقام بگیرد.

با آن که رژیم ایران اذعان کرده که در حمله به پایگاه هوایی تی – ۴ در نزدیکی حلب هفت تن از افراد سپاه کشته شده اند، و مراسم تشییع جنازه آنان به صورت رسمی و علنی در ایران برگزار گردید، رژیم ایران وقوع حمله علیه انبارهای موشک ساخت ایران در سوریه تکذیب می کند.

در گزارش های منابع اپوزیسیون سوریه آمده بود که دست کم هیجده نفر از افراد سپاه پاسداران کشته شده اند. ولی رژیم ایران ادعا می کند که چنین حمله ای صورت نگرفته و سپاه پاسداران تلفاتی نداشته و دولت سوریه نیز چنین خبری منتشر نساخته است.

انکار وقوع این حمله در حالی در تهران از زبان فرماندهان ارشد و مقامات بلندپایه نظامی مطرح می گردد که رسانه های همگانی دولتی در دمشق وقوع حمله را تائید کرده، ولی درباره شمار تلفات و میزان خسارات گزارشی منتشر نساختند.

شدت انفجارها آنقدر زیاد بود که یک زمین لرزه به قدرت ۲,۴ درجه ریشتر در کشورهای همسایه سوریه، و از جمله در شمال اسرائیل احساس شد و عکس های متعددی از شعله های آتش در حومه حلب انتشار یافت.

در یک سال اخیر چندین حمله دیگر علیه پایگاه های وابسته به حکومت ایران در دمشق، انجام گرفته که همه آن ها به اسرائیل نسبت داده شده، ولی دولت اورشلیم هرگز مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

در برخی موارد گذشته، فرماندهان ارشد سپاه پاسداران تاکید کرده اند که از اسرائیل انتقام خواهند گرفت و این کشور را نابود خواهند کرد. اسرائیل این تهدیدها را جدی می گیرد و خود را برای رویارویی با آن ها آماده ساخته است.

شبکه تلویزیونی ان بی سی در ایالات متحده، در گزارش روز گذشته (سه شنبه) ادعا کرد که حمله به زرادخانه موشکی رژیم ایران در سوریه توسط چند فروند هواپیمای جنگنده نیروی هوایی اسرائیل از نوع اف – ۱۵ انجام گرفته است که هواپیماهای بمب افکن و پرتاب کننده موشک هستند.

آن بی سی از قول کارشناسان آمریکایی ارزیابی کرد که وقوع جنگ بین ایران و اسرائیل یک امر حتمی است.

در گزارش ان بی سی آمده است که در جریان آخرین حمله، دست کم ۲۴ تن از افراد سپاه پاسداران و فرماندهان آن ها کشته شده اند.

این شبکه آمریکایی از قول منابع اطلاعاتی ارشد آمریکایی که از آن ها نام نبرد، اعلام داشت که احتمال جنگ بین ایران و اسرائیل، در راس فهرست احتمالات جنگی در ایالات متحده قرار دارد.

خبر ان بی سی با استناد به سخنان سه تن از بلندپایگان نظامی و اطلاعاتی آمریکایی انتشار یافته است.

پرسش در آن است که چرا حکومت ایران وقوع حمله و کشته شدن شمار نامعلومی از افراد خود را انکار می کند؟

آگاهان در اورشلیم دو احتمال مطرح می سازند که ظاهرا هر دو منطقی می نمایند:

احتمال نخست آن است که حکومت ایران به شدت بیم دارد که اگر به وقوع حمله اذعان کند، چاره ای نخواهد داشت جز آن که با اسرائیل وارد جنگ شود و یا به چنان اقدام انتقام جویانه ای علیه اسرائیل دست بزند، که آتش جنگ را شعله ور سازد و رژیم ایران بر این باور است که بروز جنگ با اسرائیل، خیزش مردمی در ایران را به دنبال خواهد داشت و شکست رژیم در رویارویی با ارتش اسرائیل که پنجمین ارتش نیرومند جهان محسوب می گردد، حتمی خواهد بود و چنین امری، بلافاصله موجب قیام مردم ایران و برافتادن رژیم خواهد گردید.

استدلال دیگری نیز که در این راستا مطرح می گردد، آن است که اعتراف رژیم ایران به فرستادن موشک های جنگی کوتاه برد و میان برد به سوریه، موجب خشم جهانی خواهد گردید و پرزیدنت ترامپ را در خروج از برجام مصمم تر خواهد ساخت. رژیم ایران هنوز هم ادعا می کند که در جنگ سوریه دخالتی ندارد، بلکه همه نیروهای اعزامی به آن کشور، نقش مستشاری دارند – ادعایی که همگان دروغ بودن آن را تائید می کنند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل گفته بود که شمار نیروهای تحت فرمان حکومت ایران در سوریه به ۸۲ هزار نفر می رسد که حدود ده هزار نفر آن ها افراد سپاه پاسداران هستند.

در گزارش تلویزیون ان بی سی آمده است که شمار نامعلومی از موشک های منفجر شده در جریان حمله ای که به اسرائیل نسبت داده شد، موشک های ضد هواپیما بوده که ممکن بود پرواز عملیاتی آزاد نیروی هوایی اسرائیل در خاک سوریه را به خطر اندازد.

گزارشگر شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفت که در هفته های اخیر، حکومت ایران هواپیماهای حامل جنگ افزار برای سوریه را در یک فرودگاه روسی در شمال سوریه فرود می آورد تا از حمله احتمالی جنگنده های اسرائیلی در امان باشد.

در یک سال اخیر، دست کم ده بار کاروان های اسلحه ارسالی حکومت ایران به سوریه هدف بمباران قرار گرفته و نابود شده است.

کارشناسان نظامی می گویند که رژیم ایران اکنون به صورت مستقیم با اسرائیل در حال جنگ است و دیگر نمی توان از “جنگ نیابتی” سخن گفت که در آن حزب الله لبنان به عنوان مزدور رژیم ایران عمل کند.

رسانه های اسرائیلی ارزیابی کرده اند که رژیم ایران دارای یک نیروی نظامی ضعیف است و علیرغم تهدیدهای شدید جنگی از زبان برخی فرماندهای سپاه پاسداران، تنها تکیه گاه حکومت ایران به قدرت موشکی و داشتن موشک های “نقطه زن” است.

کارشناسان نظامی ارزیابی می کنند که اسرائیل راهکارهای بسیار موثری برای رویارویی با این خطر دارد. مسلم است که هیچگونه جزئیاتی از این قدرت اسرائیل برای خنثی کردن موشک های دشمن قابل انتشار نیست. ولی یکی از واقعیت های انتشار یافته، داشتن سه شبکه ضد موشکی در اسرائیل برای خنثی کردن موشک های دشمن است.

شبکه ختس (پیکان) قرار است موشک های دوربرد را هنگام پرواز شکار کند و شبکه “تیرکمان داود” (קֶלַע דוד) به مَصاف موشک های میانبرد می رود و شبکه گنبد آهنین כיפת הברזל موشک های کوتاه برد را نابود می کند. ولی در کنار این سه سامانه دفاعی، اسرائیل از امکانات الکترونی و شیوه های دیگری برخوردار است که بسیار محرمانه می باشد و تاکنون به هیچ کشور دیگری نیز فروخته نشده است.

کارشناسان نظامی در اسرائیل گفتند که صرفنظر ار قدرت موشکی، نیروی هوایی حکومت ایران بسیار ضعیف است و شامل چند صد فروند هواپیماهای بسیار کهنه آمریکایی و یا ساخت چین و روسیه می باشد که برای رسیدن به خاک اسرائیل و بمباران این کشور توان عملیاتی ندارند.

کارشناسان ارزیابی می کنند که رژیم ایران از ابعاد قدرت کوبنده اسرائیل برای دفاع از خود و پاسخگویی به دشمن به خوبی آگاهی دارند. اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل گفته بود که اگر به تل آویو آسیب برسد، تهران نیز آسیب خواهد دید.

کارشناسان آمریکایی ارزیابی می کنند که اگر جنگی درگیر شود، از طریق خاک سوریه خواهد بود. ولی در این مورد نیز شکست رژیم ایران حتمی است، زیرا جنگ افزارهای و امکانات نظامی گردآمده در سوریه، در حدی نیست که بتواند حتی یک روز در برابر ضربات کوبنده اسرائیل دوام آورد.

چنین حمله نافرجامی، به دولت و ارتش بشار اسد نیز آسیب سنگینی وارد خواهد ساخت.

نخست وزیر اسرائیل در چند مصاحبه تلویزیونی که در روزهای اخیر با شبکه های آمریکایی داشت تاکید کرد که اسرائیل، در عین دفاع قاطعانه از امنیت خویش، هرگز قصد جنگ، و به ویژه رویارویی با ایران را ندارد.

بنیامین نتانیاهو به شبکه سی ان ان گفت که در پی هیچگونه درگیری جنگی با حکومت ایران نیست، ولی این رژیم تهران است که با عملیات فتنه گرانه خود موجب بحران و بی ثباتی می شود و خطر جنگ را افزایش می دهد.

این سخنان نتانیاهو در حالی بیان می شود که پارلمان اسرائیل لایحه ای را تصویب کرد که به موجب آن، در شرایط بسیار حساس نظامی، امنیتی و یا سیاسی، نخست وزیر و وزیر دفاع پس از مشورت با کابینه محدود امنیتی، حق دارند علیه یک کشور دیگر اعلام جنگ کرده و یا به جنگ بپردازند.

هنگام تصویب این لایحه تاکید گردیده که در جنگ های امروزی، هر دقیقه یا ثانیه ممکن است سرنوشت ساز باشد و تصمیم به جنگ در برخی شرایط باید در کوتاه ترین مدت اتخاذ شود و بنابراین، لازم است که نخست وزیر و وزیر دفاع از اختیارات لازم برای تصمیم گیری فوری در مورد جنگ برخوردار باشند.

قانون جدید اسرائیل، در شور سوم، به اکثریت ۶۲ رای موافق در برابر ۴۱ رای مخالف، از تصویب نهایی گذشت.

در حال حاضر، تصمیم به اعلام جنگ، باید پس از مشورت و رای گیری در هیات دولت و کمیسیون امنیت و امور خارجی کنست (پارلمان اسرائیل) اتخاذ می شد که ممکن است چند ساعت و یا چند روز به درازا بکشد. ولی اکنون، در مواقع اضطراری، این تصمیم را نخست وزیر و وزیر دفاع می توانند در کوتاه ترین مدت بگیرند و به آن عمل کنند.

 

9 دیدگاه‌

 1. رسانه های اسرائیلی ارزیابی کرده اند که رژیم ایران دارای یک نیروی نظامی ضعیف است !!! شما کلا مثل اینکه حالتون خوب نیست ! خدا یا شفاتون بده یا هدایت تون کنه !

 2. بقول “آویگدور لیبرمن”
  ….. تنها راه پایان این جنایات و بریدن بازوهای رژیم داعش شیعه در خاورمیانه فقط و فقط کوبیدن و له کردن سرِ این مار و عقرب در تهران است

  این جنابتکاران مذهبی و چپول خوابیده در تهران باید درست مثل “معمر قذافی” صدای غرش هواپیماها و انفجار موشکهای شنگرشکن را با تن مریض خودش احساس کنن تا برای همیشه از تهدید ملل دیگه دست بردارن

 3. درود بر ملت اسرائیل من چهل سال است اسرائیلی ها را خودی می دانسته ام تا حکام ایران حتی خاتمی سید خندانش. وقتی این گزارش را خواندم گفتم خدایا این اسرائیل است که شاید ما را از شر امام آخوند وپاسداران وشیادانش نجات میدهد .امیدوارم که عملی شود.

 4. مردم ایران پشت اسراییل هستند. اگر برای مبارزه با حزب الله و بشار اسد و جمهوری اسلامی سرباز خواستید ما ارتش ۲۰ میلیونی جوانان ایران مشتاق هستیم پوزه این زالو ها را به خاک بمالیم.

 5. اسراییل در جنگ های یک دهه پیش موفقیت صد درصد نداشته
  ایران ممکنه ضربه سنگینی از جانب اسراییل ببینه اما بی شک یک سانت از خاک اسراییل سالم باقی نمیمونه

Comments are closed.