ارزیابی کارشناسان آمریکایی: اسرائیل دارای پیشرفته ترین امکانات سایبری و گردآوری اطلاعات است

یک مجله معتبر آمریکایی نوشت که با کمک یک برنامه سایبری ساخت اسرائیل، امارات عربی متحده دست کم ۱۷۰ نفر از شخصیت های سیاسی و بین المللی را رصد می کرده است. این خبر امروز (شنبه) در رسانه های عمومی جهان بازتاب گسترده ای داشت و یک نشریه آمریکایی نوشت که امکانات سایبری اسرائیل در رصد کردن افراد و نهادها و هدف های مختلف، حتی از آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده نیر بسیار قوی تر است.

در گزارش نخست آمده بود که امارات عربی متحده، با استفاده از یک برنامه کامپیوتری که توسط شرکت اسرائیلی “ان اس اُ” ابداع شده، ده ها تن از شخصیت های سیاسی امیرنشین قطر و دولت عربستان سعودی را زیر نظر داشته است.

بسیاری از رسانه های همگانی در اروپا و ایالات متحده، در گزارش های امروز خود (شنبه) از قدرت سایبری اسرائیل سخن گفتند و ارزیابی کردند که کمتر کشوری در جهان می تواند با قدرت سایبری اسرائیل رقابت کند.

نخست وزیر اسرائیل ماه گذشته فاش ساخت که نهادهای اطلاعاتی این کشور، چندین کشور اروپایی و غیراروپایی را از توطئه های تروریستی عوامل حکومت ایران و گرایش های دیگر، به موقع آگاه ساخته و موجب نجات جان افراد شده اند.

رسانه های جهانی همچنین نوشتند که افشای استفاده امارات عربی متحده از قدرت سایبری اسرائیل، نشان می دهد که تا چه حد امروز حفاظت از اطلاعات شخصی و کشوری در تلفن و یا شبکه های اینترنتی کاری تقریبا محال می باشد.

نشریه “قارین پولیسی” چاپ ایالات متحده، در گزارش امروز خود، اسرائیل را بزرگترین ابرقدرت جهان در امور سایبری ارزیابی کرد و نوشت که بیش از سیصد شرکت سایبری در اسرائیل در رشته حفاظت از اطلاعات سایبری کار می کنند و مشتریان آن ها نهادهای قدرتمند و کشورهای بزرگ جهان هستند.

توانایی های تکنولوژی این شرکت ها، ورود به منابع اطلاعاتی دشمنان را نیزشامل می شود.

فارین پولیسی نوشت که شرکت اسرائیلی ان اس اُ  بارها تاکید کرده که یگانه رشته کاری آن، نوشتن برنامه های کامپیوتری است و در هیچ رشته دیگری که شامل جاسوسی و یا گردآوری اطلاعات باشد فعالیت نمی کند. این نشریه ادعا کرد که اسرائیل در گذشته تائید کرده که وسایل کامپیوتری به یک کشور عربی فروخته و با آن کشور در مورد مبادله امور اطلاعاتی همکاری می کند.

این نشریه در ادامه گزارش خود، از قول یکی از پژوهشگران اندیشکده آمریکایی راند  نوشت که شیوه های عملیاتی و تکنولوژی کمپانی های اسرائیلی برای رصد کردن امور اطلاعاتی، حتی از نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده هوشمندانه تر و ماهرانه تر است.