ارزیابی کارشناسان اسرائیلی: «حتی اگر روحانی با ترامپ دیدار کند، احتمال رسیدن به هر توافقی تقریبا صفر است»

پرزیدنت ترامپ در حاشیه همایش سران هفت کشور صنعتی جهان، اعلام داشته بود که حاضر به گفتگو با حسن روحانی می باشد

نخست وزیر اسرائیل در تماس تلفنی تازه به پرزیدنت امانوئل مکرون، به وی توصیه کرد که از تلاش برای نزدیکی با حکومت ایران پرهیز کند، زیرا چنین دوستی عاقبت خوشی نخواهد داشت و کمکی به آرامش منطقه و تامین رفاه مردمان نخواهد کرد.

این تماس تلفنی نتانیاهو با پرزیدنت مکرون، در واکنش به تلاش هایی بود که رئیس جمهوری فرانسه، از هفته ها پیش، به هدف ایجاد زمینه تماس و دوستی بین حکومت ایران و دولت پرزیدنت ترامپ آغاز کرده است.

دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرد که این تماس تلفنی روز گذشته (آدینه) انجام شده و به دعوت از جانب پرزیدنت مکرون بوده است.

پس از دیدار اعلام نشده محمد جواد ظریف از فرانسه و گفتگوهایی که با وزیر خارجه و رئیس جمهوری آن کشور به عمل آورد، اعلام شد که هدف پرزیدنت مکرون هموار ساختن راه دیدار بین ظریف و مقامات ارشد آمریکایی بوده است.

پرزیدنت ترامپ در حاشیه همایش سران هفت کشور صنعتی جهان، اعلام داشته بود که حاضر به گفتگو با حسن روحانی می باشد.

آشنایان امور ایران می گویند با آن که حسن روحانی نیز شخصا اشتیاق دارد با پرزیدنت ترامپ به گفتگوی مستقیم بپردازد تا شاید تسهیلاتی ایجاد شود که رژیم ایران بتواند از وضع اقتصادی بسیار دشوار کنونی که ادامه موجودیت حکومت را به خطر انداخته، رهایی یابد.

در اسرائیل، ابتدا نسبت به این احتمال ابراز نگرانی شد. ولی اکنون تحلیلگران پرتجربه می گویند که جای نگرانی وجود ندارد، زیرا حتی اگر دیداری بین ترامپ و روحانی صورت گیرد، جنبه تشریفاتی خواهد داشت و جناح تندرو در رژیم ایران که در واقع قدرت را به دست دارد، به رئیس جمهوری امکان نخواهد داد کوچکترین گامی بردارد که کاهش تنش بین ایران و ایالات متحده را به دنبال آورد.

منابع خبری رادیو پیام اسرائیل در داخل ایران نیز از امکان دیدار بین ترامپ و روحانی ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که چنین دیداری ممکن است سرآغاز نوعی سازش بین طرفین باشد. ولی آشنایان امور می گویند که از روز اول، پرزیدنت ترامپ گفته بود که با خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها، می خواهد رژیم ایران را به دور میز مذاکره بکشاند تا بتوان به توافق بهتری رسید.

ولی شماری از مفسران اسرائیلی، در ارزیابی هایی که انتشار دادند، نوشتند که حتی اگر دیداری بین ترامپ و روحانی صورت گیرد، جنبه تشریفاتی خواهد داشت و جناح تندرو در حکومت ایران، به رئیس جمهوری اجازه نخواهد داد که در مورد ادامه برنامه های اتمی و موشکی رژیم کوچکترین گذشتی بکند.

4 دیدگاه‌

 1. اخوندها برای جهل سال خون ما را توی شیشه کرده اند و هر نوع مذاکره ای که به پایداری حکومت ننگین و تروریستی اخوندها کمک کند باعث مرگ تدریجی ایران است.

  اخوندها (جه از نوع ملا و یا یقه گرد و پاسدارانشان) برای کشور و فرهنگ ایران مانند یک صم کشنده هستند..

  کجای دنیا با تروریست ها دور میز مذاکره مینشنینند که با سرنوشت یک مملکت بازی کنند؟

  امریکا یادتان نرود که شماها بودید که به خمینی کمک کردید که این بلای سیاه جمهوری اسلامی به جان ما بیافتد. اشتباهی که باعث شورش ۵۷ شد نباید دیگر تکرار شود.

 2. شورش ۵۷ به کمک ابردزدان اروپایی، امریکا و خاعنان برون مرزی و درون مرزی شکل گرفت و شاپور بختیار هم به عنوان یک خاعن جاه طلب ارتش و ساواک را منحل کرد. او همچنان به هواداران شاه اجازه تظاهرات را نداد ولی اجازه فرود هواپیمای خمینی را به ایران داد. او خاعن خاعنان بود!!!

  امریکا غلط زیادی کرده که میخواهد اخوندها را راضی کند که اگر به خواسته هایشان عمل کردند به پایداری حکومت انها کمک کنند.

  اخوند یعنی نابودی ایران. پس دستهای کثیفتان را از میهن ما کوتاه کنید.

 3. قصد حسن روحانی بادیدار با پرزیدنت ترامپ رفاه اقتصادی مردم نیست.دردرجه اول وی بفکر کسب امتیاز برای خودش است«به آرزوی رهبر شدن نزدیک ترش می کند» و درثانی بدست آوردن دلار برای خودی ها و نیروهای برون مرزی است.آخوند جماعت همیشه دست بگیر از این مردم داشته است،تاشیره جان مردم را نمکد دست نمی کشد.آخوند جماعت کشور را غنیمت می داند که اسلام آنان رابرایران سلطه داده است. اینان خودرا متولی بهشت و جهنم ساختگی می دانند و ازاین راه برجامعه مسلط شده اند.

 4. من امید وارم که سازش میان ایران و امریکا صورت بگیرد چرا که ملت ایران در فقر گرسنگی هستند ولی رژیم ایران همچنان ثروت خودش رو دارع این مردم هستند در فشارن نه رژیم اقای نتانیاهو فقط می خواد سازش صورت نگیرع واقعا فکرنمی کنه ملت ایران در فشارن حسابی داغون شدن اگر توافق صورت بگیر به نفع اسرائیل هست چرا از ایران خواست می شه فعالیت شوعلیه اسرایل قطع کنه چرا که خط قرمز امربکا از گذشت تا الان موجودیت اسرائیل بود ولی همچنان اقای نتانیاهو فکر جنگ بمب باران کردن کشور های هم پیمان ایران. ونمی دون در جنگ تمامعیار صدمات به اسرائیل جدیه و سنگینه چرا که ایران دروغ می گه سلاح اتمی ندارع واین ها برای جنگی بنام جنگ تاریخ. پایان صیهونیست خودشون اماد می کنند وبازم جنگ های بعدی و اسرات جنگ بر ملته نه نظام حاکم

Comments are closed.