ارزیابی یک استاد اقتصاد در دانشگاه تهران: «دو سوم مردم ایران نزدیک به خط فقر و یا زیر آن قرار دارند»

یک تحلیلگر اقتصادی به نام آلبرت بغزیان ارزیابی کرد که سیاست های حکومت ایران و پیامدهای آن موجب شده که دو سوم از مردم ایران به خط فقر نزدیک شده اند و یا در زیر آن قرار گرفته اند.

این اقتصاددان گفت که تنها سی درصد از مردم ایران از رفاه نسبی برخوردار هستند.

آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران، در ادامه این ارزیابی خود افزود:  تلاش برای ایجاد رفاه اقتصادی در ایران به بن بست خورده است، چرا که حرف و عمل سیاست‌گذاران با یکدیگر همخوانی ندارد.

آلبرت بغزیان، گفت: «اگر بخواهیم حد خط فقر را تعیین کنیم مشخصا نیازی به ابداع و مطالعات پیچیده‌ای نخواهد بود. کافی است تا نسبت درآمد دهک‌های جامعه به در مقایسه با تورم در نظر گرفته شود. در حال حاضر تورم در اقتصاد ایران بیش از ۴۰ درصد و میانگین درآمد ۳ میلیون تومان است».

این استاد دانشگاه تهران افزود:  «در تعیین خط فقر می‌توان حداقل درآمد‌ها را ملاک قرار داد. برخی زنده ماندن افراد را ضمن مصرفِ حداقل مواد خوراکی، معیاری برای خط فقر می‌دانند. البته اینکه چه نوع مواد غذایی در این سبد قرار دارد، می‌تواند جای بحث باشد».

وی در ادامه گفت:  «برخی دیگر علاوه بر زنده ماندن افراد، بحث رفاه را هم مطرح می‌کنند؛ بنابراین از دیدگاه آن‌ها بحث مسکن، استفاده از خدمات شهری، تفریحی، درمانی و … نیز عنوان می‌شود. البته طرح این سبد رفاهی، به مسئولان کشور و فرهنگ مردم و نوع نگاه آن‌ها به زندگی بر می‌گردد».

آلبرت بغزیان گفت:  «در ایران حدود ۴۳۰ هزار نفر به واسطه ناتوانی در تامین هزینه‌های درمان زیر خط فقر هستند،اگر شهروندی با حداقل حقوق خود نتواند مسائل درمانی خود را پیگیری کند، او به عنوان فرد فقیر تعریف می‌شود. در ایران در یک سال گذشته شاهد افزایش قیمت دارو‌ها بوده‌ایم. این گرانی زندگی افراد را به زیر خط فقر کشاند. این موضوع نگران کننده است».