ارزیابی یک سیاستمدار اردنی: روسیه با اسرائیل و عربستان، برای ایجاد جبهه ای علیه حضور ایران در سوریه، توافق کرده است

کارشناسان، می گویند که روسیه نیز همانند اسرائیل و کشورهای عرب، مایل نیست که حضور نظامی ایران در سوریه موجب به هم خوردن برنامه های دولت مسکو شود

منابع خبری این احتمال را مطرح ساختند که به زودی در خاورمیانه تغییرات مهمی در نقشه جبهه بندی های سیاسی به وجود آید که اوضاع را بکلی دگرگون سازد. کارشناسان گفتند: اکنون که ایالات متحده , سوریه را ترک می گوید، بسیار احتمال دارد که اسرائیل و کشورهای عرب با روسیه به توافق رسیده اند که برای مهار کردن زیاده خواهی های رژیم ایران، یک جبهه مشترک برپا سازند.

کارشناسانی که این احتمال را مطرح ساخته اند، می گویند که روسیه نیز همانند اسرائیل و کشورهای عرب، مایل نیست که حضور نظامی ایران در سوریه موجب به هم خوردن برنامه های دولت مسکو شود.

به گفته این کارشناسان، روسیه نیز حکومت ایران را یک موجودیت فتنه جو می داند که همکاری تنگاتنگ با آن، ممکن است به چهره روسیه در صحنه بین المللی زیان برساند. علاوه بر این، روسیه ترجیح می دهد که تنها قدرت خارجی در سوریه باشد، تا از یک سو، رژیم ایران نتواند مزاحمتی ایجاد کند و از سوی دیگر، پرزیدنت بشار اسد، خود را بیش از پیش، نیازمند به پشتیبانی از روسیه احساس کند.

با توجه به نفرتی که کشورهای عرب از رژیم ایران دارند، و همچنین قاطعیت اسرائیل در مبارزه با رژیم ایران، احتمال خوبی برای ایجاد چنین محوری وجود دارد.

روزنامه های اردن از قول یک شخصیت سیاسی در آن کشور که نامش برده نشد نوشتند که در هفته های پیش از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از سوریه، دولت های اسرائیل، عربستان سعودی، اردن و سلطان نشین عُمان (بدون تشدید) به یک توافق ضمنی دست یافته اند که همراه با دولت روسیه، جلوی استقرار سپاه قدس در سوریه را بگیرند. این مقام اردنی ادعا کرد که در این مورد، تفاهم های لازم با پرزیدنت پوتین نیز به دست آمده است.

مقامات هیچ یک از کشورهای نامبرده، هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده، ولی آگاهان می گویند که اگر واقعا چنین تفاهمی به وجود آمده باشد، نیروهای وابسته به رژیم ایران در سوریه با موقعیت دشواری روبرو خواهند شد.

برخی تحلیلگران، احتمال به وجود آمدن گروه مرکب از روسیه، اسرائیل، عربستان و چند کشور عربی دیگر را بسیار محتمل می دانند. به گفته آنان، یکی از هدف های چنین گروهی، رساندن این پیام به ایالات متحده می باشد، که حتی پس از خروج نظامیان آن کشور از سوریه، فشار برای اخراج سپاه پاسداران از آن کشور متوقف نخواهد شد.

در یک گزارش دیگر آمده است که نخست وزیر اسرائیل طرحی را رد کرده که به موجب آن، بین ایالات متحده و روسیه میانجیگری به عمل آید که هدف آن بیرون راندن سپاه قدس از سوریه و هماهنگی در مورد آینده رژیم بشار اسد در سوریه می باشد. این خبر را هفته نامه فرانسوی اکسپرس انتشار داد، ولی هنوز از منابع دیگر تایید نشده است.

2 دیدگاه‌

  1. حزب الله شما را سکار گذاشته اون تونل قدیمی و از دور خارج شده تونل های زیادی است که تا زیر شهر تل آویو هم رفته و همه آنها پر از موشک است

Comments are closed.