ارزیابی یک کارشناس آمریکایی: «محل انفجار کارگاه مونتاژسانتریفیوژهای جدید بود»

در حالیکه مقامات انرژی اتمی ایران از انتشار جزئیات درباره آتش سوزی و انفجار در تاسیسات غنی‌سازی اتمی نطنز خودداری می ورزند، یک پژوهشگر آمریکایی با استناد به عکس های منتشر شده،از سوی ایران  ارزیابی کرد: وقوع “انفجار” “مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای جدید ایران” بوده است

فابین هینتس، کارشناس برنامه موشکی ایران در مؤسسه میدلبری کالیفرنیا، با توئیتی در این زمینه نوشت: با تطبیق موقعیت جغرافیایی عکس ها ی اولیه ای که توسط خود سازمان انرژی اتمی منتشر شد و تصاویر ماهواره‌ای گوگل ارزیابی می شود ، ” انفجار و آتش سوزی ” در مرکز مونتاژ سانتریفوژ جدید نطنز رخ داده است.

بهروز کمالوندی،سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران،از وقوع “حادثه” در یکی از سوله‌های “محوطه باز” تاسیسات نطنز خبر داد و گفت: « این واقعه هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است».

هنوز از ماهیت این انفجارو علت وقوع آن اطلاعی در دست نیست.

کمالوندی در ادامه تاکید کرد: «از نظر احتمال ایجاد آلودگی نیز با توجه به غیر فعال بودن مجموعه ذکر شده جای هیچ‌گونه نگرانی نیست».

همزمان علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی هسته‌ای به همراه تیم بررسی در این محل حاضر شدند.

نیروهاى سپاه پاسداران نیز پس از وقوع انفجاری بزرگ در سایت نطنز، در ۲۷۰ کیلومتری تهران به حالت آماده باش درآمده و تدابیر امنیتی را افزایش دادند.

رمضانعلی فردوسی، فرماندار نطنز، نیز در این زمینه گفته است: «به محض دریافت خبر آتش‌سوزی، در تاسیسات هسته ای نطنز عوامل آتش‌نشانی و امدادی به محل حادثه اعزام شدند».

این مقام ارشد استانی جزئیات دیگری در این زمینه ارائه نکرد.

تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز “اصلی‌ترین مرکز غنی‌سازی اورانیوم ایران “است که بالغ بر ۱۰۰ هزار متر مربع مساحت دارد و در عمق هشت متری زمین ساخته شده است. این سایت زیر نظر بازرسان آژانس انرژی اتمی قرار دارد.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران،در حدود دو ماه پیش اعلام کرده بود که به‌زودی نسلی جدید از سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی نطنز رونمایی می‌شود و کار بر روی ساخت تعدادی از مجتمع‌های سوخت راکتورهای اراک و راکتورهای قدرت در حال انجام است.

پس از انفجار خجیر تهران، در هفته گذشته ، اکنون انفجار و آتش سوزی در تاسیسات اتمی نطنز در شبکه های اجتماعی خبرساز شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز نوشته است که داده‌های جمع‌آوری شده از سوی یک ماهواره آمریکایی، حاکی از آن است که آتش‌سوزی در محل حدود ساعت دو بامداد به وقت محلی در سمت شمال غربی مجموعه نطنز رخ داده است.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است شعله‌های آتش به اندازه‌ای پر نور و پر از فوران بود که از سوی این ماهواره از فضا تشخیص داده شد.

یورونیوز،نیز در این زمینه نوشته است: مقام‌های ایران بامداد روز، پنجشنبه ۲ ژوئیه (۱۲ تیر) اعلام کردند که به‌دنبال وقوع حادثه‌ای، یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شده است، مقامات ایرانی توضیح بیشتری در این زمینه نداده اند.

هفته گذشته نیز شماری از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی در ششم تیرماه با انتشار تصاویر و فیلم درباره صدای مهیب و مشاهده یک نور نارنجی در شرق تهران خبر دادند.که ساعتی بعد سخنگوی وزارت دفاع ایران اعلام کرد این نور شدید ناشی از انفجار “یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین” بوده و “تلفاتی در بر نداشت”.

با بررسی دقیق فیلم ها و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، توسط کارشناسان مشخص شد که محل انفجار منطقه خجیر تهران است، نه پارچین. یک روز بعد، تصاویر ماهواره‌ای این حدس را تایید کرد.

در شبکه های اجتماعی پیامی با امضای اعضای “یوزپلنگان وطن” منتشر شد ولی این یک سازمان ناشناس است و معلوم نیست که ادعای آنان تا چه حد می تواند درست باشد

گفته شده است که در روزهای گذشته پس از انفجار و آتش‌سوزی کلینیک سینای اطهر و پیش از آن انفجار و آتش‌سوزی در منطقه پارچین، نگرانی‌هایی درباره ایمنی مراکز هسته‌ای ایران هم مطرح شده بود.