ارسال اولین صدای ضبط‌شده در مریخ توسط مریخ‌نورد «استقامت»

مریخ‌نورد پرسِوِرنس (استقامت) که روز ۱۸ فوریه (یکم اسفند) موفق شد بر سطح کره مریخ فرود بیاید، اکنون اولین صداهایی را که تاکنون بر سطح این سیاره ضبط شده به زمین ارسال کرده است.

به هنگام فرود، یکی از دوربین‌های راکت حامل این سطح‌نورد، و پس از فرود یکی از میکروفون‌ها نیز از کار افتادند اما دوربین‌ها و میکروفون‌های اضافی دیگر کار خود را به خوبی انجام داده‌اند.

در فایل ارسالی به زمین، صدای خود مریخ‌نورد و کمی نیز از صدای محیط شنیده می‌شود. ناسا روز دوشنبه برای اولین بار از ویدیو دریافت شده از مریخ‌نورد «استقامت» به همراه تصاویر رنگی و فایل صوتی یادشده رونمایی کرد.

در این ویدیو لحظه فرود «استقامت» بر سطح سیاره بهرام دیده می‌شود که طی آن به خاطر نزدیک شدن موتور راکت فرود به خاک مریخ، گرد و خاک زیادی به کنار رانده می‌شود.

«ال چن» که رهبری تیم فرود را برعهده داشته است می‌گوید تصاویر دریافت شده از این سطح‌نورد کیفیتی بسیار عالی دارد و برای افراد این تیم «مثل خواب و خیال است.»

«استقامت» در نزدیکی دلتای یک رودخانه بسیار قدیمی در دهانه برخوردی «جِزِرو» فرود آمده و وظیفه آن جستجوی نشانه‌های زیست میکروسکوپی باستانی بر روی سیاره بهرام است.

این مریخ‌نورد قرار است دو سال آینده را در این دلتای خشک گذرانده و نتایج حفاری خود را در گوشه و کنار انبار کند تا بتوان آنها را با مأموریت‌های فضایی آینده به زمین آورد.