ارسال بسته های انفجاری برای شخصیت های دموکرات آمریکا یک جنجال بزرگ سیاسی برانگیخته است

سه تن شخصیت هاییکه بسته های انفجاری برای آنها فرستاده شده بود

در ایالات متحده اکنون این پرسش مطرح است که چه عوامل یا نهادهایی پشت سر ارسال بسته های انفجاری برای شماری از رهبران حزب دموکرات و افرادی که قاطعانه از پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده اند، ایستاده اند و قصد واقعی آنان چیست؟

در این مورد حدسیات مختلفی عنوان گردیده که برخی از آن ها کاملا با بعضی دیگر در تناقض قرار دارد. یک گروه این بسته ها را به طرفداران پرزیدنت ترامپ، و گروه دیگر آن را به دشمنان ترامپ نسبت می دهند و یادآور می شوند که این بسته ها کوتاه مدتی پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا رخ داده که ممکن است هدف طراحان، آسیب رساندن به وِجۀ پرزیدنت ترامپ و تلاش برای آسیب رساندن به موقعیت حزب جمهوریخواه بوده است.

مقامات امنیتی و فدرال آمریکا اعلام کردند که مشغول بررسی بسته های مشکوکی هستند که به نشانی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا و هیلاری کلینتون نامزد  حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ارسال شده است.

انتشار این خبر طوفانی در صحنه سیاسی ایالات متحده برانگیخت و در حالیکه گروه‌های وابسته به دموکرات‌ها انگشت اتهام را به سوی طرفداران ترامپ دراز می‌کنند اما شخص رئیس جمهوری در سخنان قاطع خود اینگونه رفتارها را کاملا محکوم کرده است.

تمام این افراد یا از شخصیت های بالای حزب دموکرات هستند و یا در گذشته آنها با انتقادات دونالد ترامپ توام بوده است.

در محافل حزب جمهوریخواه این احتمال را بعید نمی‌دانند که این توطئه توسط خود گروه های وابسته به دموکرات‌ها طراحی و اجرا شده باشد.

بسته هایی که به نشانی خانم کلینتون ارسال شده اواخر سه شنبه و بسته ای که برای پرزیدنت اوباما ارسال شده چهارشنبه یافت شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری مایک پنس معاون او در توییتر خود  این عملیات را محکوم کردند و آن را اقدامی بزدلانه خواندند که به گفته آنها جایی در این کشور ندارد.

دونالد ترامپ بعد از ظهر چهارشنبه گفت که دولتش با انجام تحقیقات بیشتر اطلاعات بیشتری خواهد داد او با محکوم کردن ارسال بسته های مشکوک گفت خشونت سیاسی در آمریکا جایی ندارد.

مایک پنس در توییتر خود از واکنش سرویس مخفی و پلیس در  شناسایی و ضبط این بسته‌ها قدردانی کرد و گفت عدالت در مورد همه عامل یا عوامل این حملات اجرا خواهد شد.

ترامپ نیز با بازنشر این توییت  معاون خود نوشت از صمیم قلب موافق هستم.

پل رایان رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در توییتری خواستار محاکمه افرادی که پشت این حملات هستند شد و گفت نمی‌توانیم هرگونه تلاشی را برای وحشت آفرینی در میان مردم تحمل کنیم.

مقامات می گویند هر دو بسته هنگام بازرسی مامور از بسته های پستی ارسال شده یافت شد و آقای اوباما و خانم کلینتون در معرض خطر نبودند.

هیلاری کلینتون از اقدام به موقع سرویس امنیتی آمریکا در کشف بسته مشکوک تشکر کرد خبرگزاری ها ارسال چند بسته مشکوک دیگر نیز خبر دادند خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که بسته مشکوکی برای یک نماینده دموکرات ایالات فلورید فرستاده شده است.

کلینتون به نفع کاندیداهای دموکرات ایالت  فلوریدا سخنرانی می‌کرده است این خبرگزاری از ارسال بسته مشکوک برای شبکه سی ان ان نیز خبر داده است.

سرویس مخفی آمریکا در توییتری ضمن اعلام این خبر نوشت که تحقیقات در این زمینه با همکاری نیروهای امنیتی آغاز شده است.

ایالات متحده هم اکنون در اوج رقابت های انتخاباتی برای کنگره قرار دارد و یکی از شایعات حکایت از آن دارد که دموکرات‌ها می‌خواهند بدین وسیله به حیثیت جمهوریخواه ها  و شخص پرزیدنت ترامپ لطمه وارد آورند.

بسته انفجاری که لوله ای محتوی مواد تخریبی در ار داشت و به دفترشبکه تلویزیونی سی ان ان رسید

یک دیدگاه

Comments are closed.