ارمنستان و گرجستان پر از «بنگاه‌های کلاه‌برداری و قاچاقچی‌های انسان»‌  وابسته به حکومت هستند که ایرانی‌ها را هدف قرار می‌دهند

بحران روزافزون اقتصادی و اجتماعی در ایران موجب شده که شمار زیادی از ایرانیان راه غرب پیش بگیرند. سه همسایه شمال غربی ایران در منطقه قفقاز جنوبی (ارمنستان، گرجستان و جمهوری آذربایجان) میزبان بسیاری از این ایرانیان هستند که یا همان‌جا سکنی می‌گزینند و یا با عبور از این کشورها راه غرب را پیش می‌گیرند، اما برخی از آن‌ها در این راه گیر شبکه‌های مختلف کلاه‌برداری و خلاف  می‌افتند.

در همین رابطه پلیس ارمنستان چند روز پیش خبر از کشف یک مورد از این کلاه‌برداری‌ها را داد. در این گزارش آمده است که یک شبکه کلاه‌برداری توسط دو شهروند ایرانی با همکاری چند شهروند ارمنستان شده است. آن‌ها از حداقل ۵۰ شهروند ایرانی پول گرفته‌اند و وعده فرستادن‌شان به کشورهای غربی را داده‌اند؛ وعده‌ای که از ابتدا دروغ و واهی بوده است.

رسانه‌های ارمنستان این خبر را به نقل از اداره مطبوعات پلیس منتشر کردند و فیلم‌های گفتگو با ماموران پلیس ارمنستان و تصاویر گذرنامه‌های ضبط‌‌شده ایرانی را نیز منتشر کردند.

برخی از این بنگاه‌ها تحت عنوان صرافی، شرکت‌های ساختمان‌سازی و آژانس‌های مسافرتی فعالیت می کنند که  وابسته به  حکومت ایران هستند.

در این گزارش نوشته شده است : امکان ورود بدون ویزا به این کشورها  موجب شده که یکی از اولین مقاصد ایرانی‌هایی باشد که قصد مهاجرت دارند و عامل دیگری که باعث شده است بسیاری وارد ارمنستان شوند، تغییری است که اخیرا در قوانین مهاجرتی ترکیه ایجاد شده است.

پیش از این ایرانیان این امکان را داشتند تا با تمدید مدام ویزای گردشگری خود مدت‌ها در ترکیه باقی بمانند، اما اخیرا ترکیه مقرر کرده است که پس از پایان ویزای گردشگری، باید سه ماه خارج از کشور باشند. همین باعث شده است، بسیاری سعی کنند مدتی در کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان که ورود به آن‌ها نیازی به ویزا ندارد، سر کنند تا دوباره اجازه ورود به ترکیه را پیدا کنند. پناهجویانی هم هستند که با رد شدن تقاضای شان دستور «ترک خاک» ترکیه را می‌گیرند و ارمنستان یکی از اولین کشورهایی است که احتمال دارد به آن‌جا بروند.