ویکلی استاندارد:اروپایی‌ها برای حفظ برجام دست و پای خود را گم کردند

فرانسه و آلمان موافقت کردند تا برای احیای یک کانال مالی با وجود تهدیدات و تحریم ها با همدیگر همکاری کنند

نشریه ویکلی استاندارد در مطلبی آورده است که اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته ای برجام دست و پای خود را گم کرده‌اند.

این کار با اعمال دوباره تحریم ها که از پنجم نوامبر آغاز شد دشوار است، زیرا شماری از شرکت‌های بزرگ از ایران خارج شدند، اما با این وجود، آنها به تلاش شان ادامه می‌دهند. ایده آنها راه اندازی یک نظام پرداخت جایگزین است که از طریق آن شرکت‌ها از نظام مالی آمریکا پرهیز کرده و به تجارت و داد و ستد مالی با ایران ادامه می دهند.

اکنون فرانسه و آلمان موافقت کرده‌اند تا برای احیای یک کانال مالی با وجود تهدید تحریم‌ها با همدیگر همکاری کنند.

این سیستم پرداخت جدید خطراتی به همراه دارد و می‌تواند به عنوان مکانیزم دیگری در دست رژیم اسلامی برای تامین تروریست‌ها و ماجراجویی های تروریستی خود در جهان استفاده شود.

شرکت‌ها می‌توانند هدف تحریم های ثانویه آمریکا قرار گیرند ولی تهران آزاد خواهد بود تا منابع مالی خود را در فعالیت‌های تروریستی صرف کند.

اروپایی ها به خوبی از این خطرات آگاهی دارند اما متاسفانه اهمیتی به آن نمی‌دهند.

این نشریه می‌افزاید همین ماه ژوئن گذشته مقامات اروپایی توطئه بمب‌گذاری در گردهمایی مخالفان در نزدیکی پاریس را خنثی کردند.

چند ماه بعد مقام‌های دانمارکی مانع یک توطئه قتل به دست عوامل جمهوری اسلامی شدند.

به ندرت دیده شده که کشورها برای حکومتی که در خاک شان نقشه ترور می کشد، آنقدر سخت تلاش کنند.

این نشریه می افزاید، اینکه سیاستمداران اروپایی چرا این چنین مصمم به سرپا نگاه داشتن حکومت تهران هستند، در حالی که ایرانی ها برای بیان خشم خود از رژیم، جانشان را به خطر می‌اندازند، یک معما است.

شکی نیست که بعضی ها نمی توانند از تو هم دوره اوباما  که اگر بگذاریم حکومت ایران از مزایای تجارت بین المللی به بهره مند شود مداخلاتش در خاورمیانه را متوقف خواهد کرد عبور کنند.

دیگران ممکن است زیر فشار تحریم‌های ایران باشند  مقامهای ایران عملا میگویند که مزایای لغو تحریم‌ها را به ما بدهید یا ما بمب هسته ای می‌سازیم و به کار می‌گیریم.

ایرانی ها نمی توانند از سر گرفتن تروریزم را به عنوان یک تهدید عنوان کنند زیرا رژیم گسترش ترور را هرگز متوقف نکرده است.

این نشریه در پایان آورده است مسیر عاقلانه‌تر برای اروپا دست کشیدن از تحسین رهبران حامی ترور در ایران و در عوض پیوستن به تلاش‌های آمریکا برای شکل دادن به یک توافق بهتر است .

توافقی که به فعالیت‌های مخرب غیر هسته ای ایران بی اعتنا نباشد.

ایران در مقطعی مجبور به انتخاب بین صدور ترور و باج خواهی هسته ای از یک سو و تخصیص منابع در دسترس به مردم آن کشور از سوی دیگر خواهد بود .

یک دیدگاه

  1. مندلکر به خبرنگاران در لندن گفت: «من در واقع اصلا نگران اس پی وی نیستم و معتقدم مکانیزم های مضاعفی را برای همکاری با یکدیگر خواهیم یافت.» معاون وزارت دارایی آمریکا تاکید کرد: «من قویا باور دارم که ما تصویری مشترک با متحدان اروپایی‌مان از تهدیدهای ناشی از ایران داریم.»مندلکر با همتایان خود و چهره های بخش خصوصی در برلین، پاریس و رم ملاقات خواهد کرد و به همه به روشنی خواهد گفت که ایالات متحده کوشش ها برای پرهیز از تحریم های اعمال شده توسط رئیس جمهور را تحمل نخواهد کرد

Comments are closed.