اروپا آماده ی اجرایی شدن اینستکس است اما حکومت ایران ناراضی است

اینستکس یک سامانه مبادلات تجاری از طریق ارز غیردلار است که اروپا آن را برای حمایت از تجارت با ایران در برابر تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی کرده است

در حالیکه کانال مالی اروپا برای تجارت با ایران “آماده اجرایی شدن” است حکومت  ایران  می گوید کشورهای اروپایی باید به طور جدی بحث فروش نفت ما را در دستور کار خود داشته باشند .

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه حکومت  ایران دیروز (آدینه) گفته بود: «اینستکس الان دیگر عملیاتی شده و ۲  سه مورد کاری هم الان در حال انجام شدن است و به زودی ظرف روزهای آینده تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد.»

“اینستکس یک سامانه مبادلات تجاری از طریق ارز غیردلار است که اروپا آن را برای حمایت از تجارت با ایران در برابر تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی کرده است.”

وی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام که دروین برگزار شد،گفت:  این جلسه برای توقف تصمیم ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی کافی نیست،  کشورهای اروپایی باید به طور جدی بحث فروش نفت ما را در دستور کار خود داشته باشند نشست کمیسیون مشترک برجام ، انتظارات ایران را برآورده نمی‌کند و فاصله ملموسی با سطح خواسته‌های ایران دارد.

عراقچی افزود: «مهمترین موضوع که در این جلسه بحث شد، بحث اینستکس و کانال مالی بود. این کانال مالی الان عملیاتی شده و دو سه تا مورد کاری هم الان در حال انجام شدن است و ظرف روزهای آینده تبادل مالی انجام می‌شود. کشورهای دیگر هم قبول کردند که به عنوان سهامدار به این کانال بپیوندند ».

عراقچی گفت: « کشورهای اروپایی در نظر دارند اعتباراتی را برای اینستکس در نظر بگیرند و الان این کانال به روی همه کشورهای اروپایی باز است و می‌توانند با ایران معامله داشته باشند و به زودی قول دادند کشورهای دیگر هم بتوانند از این طرف با ایران معامله داشته باشند ».

به گزارش دیروز (آدینه )  روزنامه‌های وال‌استریت جورنال و گاردین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای شروع این ساز و کار مالی برای تسهیل معامله با ایران ازیک خط اعتباری چند میلیون یورویی خبر داده است اما  مقام‌های ایران از اقدامات اروپا ناراضی‌اند.

در ادامه این گزارش  آمده است  احتمال می رود چنین تلاشی با توجه به موضعگیری ایران در برابر خواسته هایش از اروپا  ناکام بماند.

عراقچی افزود: « این پروسه خیلی دیر شروع شد و کمتر از انتظارات ماست، اما در مرحله عملیاتی شدن است ، البته بدون اینکه خرید نفت از ایران انجام شود یا اعتبارات خاصی برای آن در نظر گرفته شود اینستکس نمی‌تواند انتظارات ما را به طور کامل برآورده کند ».

هلگا اشمیت، دیپلمات آلمانی و معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیروز (آدینه )  پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در شهر وین، در پیامی توییتری اعلام کرد که بحث‌ها در این نشست سازنده بوده است و پیاده‌سازی کامل و موثر توافق هسته‌ای ایران توسط همه طرفهای این توافق، همچنان نکته کلیدی است.

خانم اشمیت در ادامه، در پیامی جدید نوشت: «اینستکس اکنون عملیاتی شده است. اولین معاملات در حال پردازش هستند و بیشتر کشورهای اروپایی به آن پیوسته‌اند. پیشرفتهای خوبی در پروژه های اراک و فردو وجود دارد».

عراقچی افزود:   بهرحال  ما روی آن فکر کنیم. من نتایج را به تهران می‌برم و آنها تصمیم می‌گیرند که چه اقدامی انجام دهند؛ تصمیم به “کاهش تعهدات” را متوقف کنند یا خیر. من در جایگاهی نیستم که بگویم ایران این کار را می‌کند یا نه، اما از نظر من جلسه امروز برای توقف تصمیم ایران به کاهش تعهدات کافی نیست.

وی نگفت که منظورش از “آنها” چه کسانی است؟ .اما مانند همیشه انتظار می رود که تنها علی خامنه ای و نزدیکان او در این زمینه تصمیم می گیرد .

عراقچی افزود:  اگر چه این اقدامات ایده‌ال جمهوری اسلامی نیست اما در مجموع جلسه مثبت و سازنده‌ای بود و نسبت به جلسات گذشته ما،  یک گام به جلو به شمار می‌آید».

همزمان با این نشست  برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران وزارت خارجه آمریکا، پیشتربا تاکید بر فشار و تحریم بر ایران  هشدار داده بود که  شرکت‌های اروپایی باید از بین ایران و آمریکا یکی را برای تجارت انتخاب کنند.
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران، در باره نشست وین گفته بود که   اگر سازوکار اینستکس ” صوری ” باشد و نیازهای ایران را برآورده نکند، قدم‌های بعدی ایران “قاطعانه” خواهد بود.

لورنس نورمن،‌ خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در همین باره در توییتر نوشت: «مقامات چینی می‌گویند سه کشور اروپایی عضو برجام گفته‌اند اینستکس عملیاتی شده و چین هم به‌عنوان طرف سوم برای پیوستن به این سازوکار ابراز علاقه کرده است.»

حکومت ایران  پیشتر بارها  هشدار داده بود که  در صورت عملیاتی نشدن وعده‌های نفتی و بانکی اروپا برنامه کاهش تعهدات برجامی خود را به صورت گام  به گام پیش‌ خواهد برد.

به گزارش وال‌استریت‌ژورنال هفت کشور اروپایی پیش از  آغاز نشست وین صدور بیانیه‌ای پایبندی خود به برجام را اعلام کرده و از تلاش‌های بریتانیا و فرانسه و آلمان در جهت راه‌اندازی اینستکس حمایت کردند. و به حکومت ایران  هشدار دادند که تعهدات و شروط برجام را به صورت جدی اجرا کند.

سرگئی ریابکوف  معاون وزیر خارجه روسیه آغاز بکار اینستکس را شروع یک راه تازه خواند و گفت: آغاز به کار اینستکس در واقع آغاز یک راه است و من امیدوارم تعداد کشورهایی که در این قالب با ایران همکاری می کنند بزودی افزایش یابد.

وی افزود: کشورش خواهان پیوستن به اینستکس برای انجام تعاملات مالی با ایران است.

2 دیدگاه‌

  1. باز شدن حساب چند ملیون یورو یعنی چه و کدام است . از ۲ ملیون تا ۹۹۹ ملیون همش ملیون خوانده می شود . چگونه اروپای مکار میتواند با حکومت محکوم به تروریست بودن می باشد همکاری مالی داشته باشد ؟ از موشک و صنایع هسته ای که راکتورش با سیمان پر شده و خرابکاری در منطقه مذاکره می کنند ، اما از اجرای نبود حقوق بشر و سرکوب و شکنجه و اعدام کودکان خود را به کری و کوری میزنند . باید خواب خیال راحت را از اینگونه تجار و شرکتها در افشا گری نام انها در رسانه ها اشفته کرد تا با خیال راحت نتوانند به سادگی به این دزدی وهمکاری با رژیم دزد غارتگر اخوندی ادامه دهند . اکثر صرافان و تجار وارده کننده اجناس ایرانی برای پولشویی با رژیم همکاری می کنند .

Comments are closed.