ارزیابی: ممکن است آمریکا طرح صلح خود را بدون رهبران فلسطینی پیش برد

 

جارد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ (چپ) در دیدار با نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم

کوتاه مدتی پیش از آن که ایالات متحده طرح خود را برای پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان علنی کند، تحلیلگران عرب می گویند که کشورهای عربی ممکن است محمود عباس رئیس حکومت خودگردان را کنار گذارند و خود بکوشند با کمک فلسطینی های دیگر، به شیوه ای با اسرائیل کنار آیند.

حارِد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ و داماد وی، که در روزهای اخیر از چند کشور عربی و همچنین اسرائیل دیدن کرده، روز گذشته (یکشنبه) گفته بود که تصور نمی کند که محمود عباس علاقمندی واقعی به رسیدن به توافق و یا شجاعت آن را داشته باشد.

به دنبال دیداری که فرستادگان صلح ایالات متحده از اردن، عربستان و مصر داشتند، ارزیابی می شود که آمریکائیان به این نتیجه رسیده اند که خود کشورهای عرب نیز از دستگاه رهبری کنونی فلسطینی ها خسته شده اند و ممکن است تصمیم بگیرند که آن ها را دور بزنند.

اعراب در توجیه این دوری گرفتن از فلسطینی ها استدلال می کنند که ایجاد آشتی بین حماس و فتح امری غیرممکن است. هر دو گروه نیز بین خود اختلافات عمیق دارند و در گروه فتح جناح های مختلف رشد کرده است. علاوه بر این، از دیدگاه کشورهای عرب، فلسطینی ها از سیاست “یا همه یا هیچ” پیروی می کنند و خواسته هایی ارائه می دهند که به هیچ وجه نمی تواند مورد قبول اسرائیل قرار گیرد و بنابراین، رسیدن به صلح را غیر ممکن می سازد.

به گفته تحلیلگران، کشورهای میانه رو عرب مانند عربستان و امیرنشین ها و حتی مصر، که خود را با خطرات جنگی از جانب حکومت اسلامی ایران روبرو می بینند، از سیاست قاطع پرزیدنت ترامپ علیه رژیم ایران بسیار خرسند هستند و خود را برای خنثی کردن خطرات ایران، نیازمند به گسترش همکاری با ایالات متحده می دانند و همچنین به سیاست او در مورد شیوه حل نزاع فلسطینی – اسرائیلی نیز گرایش دارند.

یک فرمانده سپاه پاسداران روز گذشته (یکشنبه) عرببستان را به جنگ تهدید کرد و گفت رژیم ایران قادر است با شلیک کردن یک هزار موشک جنگی، خاک عربستان را ویران کند. این تهدید در همان حالی مطرح می شود که حوثی ها در یمن، دوباره چندین موشک به سوی مراکز حساس عربستان شلیک کرده اند. گرچه این موشک ها آسیبی وارد نیاورده، سران عربستان تردیدی ندارند که شلیک آن ها به دستور رژیم ایران بوده و مسلما موشک ها نیز توسط رژیم ایران در اختیار حوثی ها قرار گرفته است

منابع خبری گفتند که سران کشورهای عرب به جارِد کوشنر گفته اند که اگر برای صلح ایالات متحده، بدون حضور محمود عباس نیز ارائه شود، آن ها مخالفتی نخواهند داشت.