از آن جا که دولت پول ندارد، شماری از مدارس فارسی زبان در خارج از کشور تعطیل شده است

بی پولی ناشی از قطع فروش نفت، در حکومت اسلامی ایران به حدی رسیده که اعلام شد به علت مشکلات ارزی، برخی مدارس فارسی زبان خارج از ایران به تعطیلی کشانده شده است.

رییس مدارس خارج از کشور در حکومت اسلامی  خبرداد که ۹ مدرسه ایرانی در خارج از کشور تعطیل شده است.

غلامرضا کریمی، در این توضیح این وضع گفت :  تعدادی از مدارس در خارج از کشور به خاطر کاهش تعداد دانش‌آموز و نبود معلم به علت تامین حقوق ارزی آنان تعطیل شدند. به عنوان مثال ۹ مدرسه در این کشورها  به دلیل اینکه اینکه تعداد دانش‌آموزانش زیر ۷ نفر بود، تعطیل شدند. 

کریمی  گفت: اکنون ما به صوت جدی با چالش ارزی  مواجه هستیم. ما قادر به اعزام نیرو با این حقوق ارزی نیستیم و این کار برای ما بسیار سخت است .

وی افزود : بنا به  تاکیدی که مقام معظم رهبری داشتند، استراتژی ما بر این بوده که  هیچ مدرسه‌ای در خارج از کشور به خاطر چالش‌های ارزی تعطیل نشود و ما از ابتدا با وجود این چالش‌ها این تصمیم را گرفتیم، لذا هیچ مدرسه‌ای را به خاطر مشکلات ارزی تعطیل نکردیم.

کریمی گفت : امسال تعداد ۱۳ هزار و ۷۵۰ دانش‌آموز در مدارس خارج از کشور ثبت‌نام کردند که سال گذشته تقریبا همین آمار را داشتیم. اما در سال جاری این آمار تغییر یافت .که ناچار به تعطیل کردن برخی از آنها شدیم .

وی از این ۹ کشور نام نبرد .