از بیم کرونا، به قوه قضائیه توصیه شد که به شماری از زندانیان سیاسی به علت تراکم در زندان ها مرخصی موقت بدهد

شمار زندانیان در اکثر زندان های ایران، بسیار زیادتر از امکانات آن زندان هاست و تراکم زندانیان در یک مکان کوچک و دربسته، می تواند بهترین گرمخانه برای پرورش کرونا باشد

پس از آن که خانواده های زندانیان سیاسی نسبت به خطر شیوع کرونا در زندان ها ابراز نگرانی شدید کردند، اکنون علیرضا زالی رئیس ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران به قوه قضائیه توصیه داد برخی زندانیان استان تهران با رعایت ضوابطی به مرخصی بروند. شمار زندانیان در اکثر زندان های ایران، بسیار زیادتر از امکانات آن زندان هاست و تراکم زندانیان در یک مکان کوچک و دربسته، می تواند بهترین گرمخانه برای پرورش کرونا باشد.

علیرضا زالی در توضیح توصیه خود افزود: در جلسه تشریح مصوبه‌های این ستاد، از امکان مرخصی برخی “زندانیان استان تهران” در صورت موافقت مقام‌های قوه قضائیه پیشنهاد شده است.

قوه قضائیه هنوز به درخواست این خانواده‌ها پاسخی نداده است. اما غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، از دستور رییس این قوه برای اعطای مرخصی ویژه به “زندانیان واجد شرایط” جرائم غیر عمد و غیر سیاسی  خبر داده بود. او بدون تشریح جزئیات، فقط گفت تصمیم گرفته شده تا “در شرایط فعلی کشور”، تعداد ورودی به زندان‌ها تا حد ممکن کمتر شود و قرارهای منجر به صدور حکم بازداشت کاهش یابد.

خبرگزاری ایسنا در این باره نوشت:  پیشنهاد این ستاد به قوه قضائیه این بوده که زندانیان در استان تهران بعد از “غربالگری و طبقه‌بندی در مورد جرم‌های کیفری” و به شرط صدور “گواهی صحت توسط مبادی بهداشت و درمان درون زندان‌ها”، اجازه مرخصی داشته باشند.

زالی، گفت: با مرخصی رفتن این دسته از زندانیان، “بار قابل توجهی از تجمعات در زندان‌ها کم می‌شود”.اما تاکنون  قوه قضائیه هنوز به این پیشنهاد ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا واکنشی نشان نداده است.

شاهزاده رضا پهلوی نیز با انتشار بیانیه ای، با ابراز نگرانی از شیوع سریع ویروس کرونا در ایران، از حکومت خواستار حفظ سلامت زندانیان سیاسی شد.