از ذرت های آلوده که هفت سال در انبار مانده، به دستور روحانی برای تولید الکل استفاده می شود

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام داشت که حسن روحانی دستور داده مقادیر کلانی ذرت را که به علت آلودگی، سال ها در انبار مانده بود و قابل خوردن نیست، برای تولید الکل مورد استفاده قرار گیرد.

هفت سال پیش حدود ۵۱۳ هزار تن ذرت آلوده توسط شرکت های خصوصی از برزیل به ایران وارد شد که تنها ۳۶۸ هزار تن ان موفق به تایید و گواهی سلامت ترخیص و توزیع شدند. اما  در حدود ۱۴۵ هزار تن از ان ، به‌دلیل حاوی بودن سمی به نام آفلاتوکسین، در گمرک بندر خمینی انبار شدند.

این در حالی است که سال گذشته سازمان اموال تملیکی اعلام کرده بود که در آخرین جلسه‌ در دفتر مبارزه با مفاسد اقتصادی، مقرر شد این ذرت‌ها تحت شرایطی به کشورهای غیر همسایه فروخته شود، بنابراین مشخص نیست که تاکنون صادراتی از این محموله انجام شده و آیا بحث صادرات این محموله به طور کل منتفی شده یا خیر.و اینکه این میزان از ذرت چرا تاکنون در انبارهای گمرک ایران ذخیره شده است.

نیره پیروزبخت، در این باره گفت:  حسن روحانی، در جلسه  ستاد مقابله با کرونا دستور داده تا برای “تامین مواد ضدعفونی در کشور”، ذرت‌های آلوده دامی امحانشده، به الکل تبدیل شوند.

خانم پیروزبخت افزود:   تبدیل ذرت‌های آلوده به الکل، با نظارت وزارت بهداشت اجرایی خواهد شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، گفت:  روحانی دستور داده بخش کوچکی از این ذرت‌های وارداتی به یکی از کشورهای همسایه که شاخص‌های استاندارد آن مشکلی در پذیرش این ذرت‌ها نداشت، برای استفاده یا تبدیل، ارسال شود. وی به نام این کشور اشاره‌ای نکرد.

مصرف الکل در ایران همواره حواشی زیادی به همراه داشته و اخیراً از زمان شیوع ویروس کورونا در ایران، صدها نفر بر اثر مصرف الکل صنعتی تقلبی جان باخته‌اند.

کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت که پیش از این تعداد افراد جان‌باخته اخیر بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی تقلبی در ایران را ۷۰۰ نفر اعلام کرده بود، هفتم اردیبهشت این آمار را ۵۲۵ نفر اعلام کرد.

به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی در استان‌های ایران، این قربانیان برای “پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا” اقدام به خوردن یا غرغره الکل کرده‌اند.