از یک نمونه دیگر فساد مالی در حکومت پرده برداشته شد: قاچاق هشت میلیارد تومانی قطعات خودرو

۷۶۴ میلیون دلار “قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو

در ادامه فعالیت هایی که قوه قضائیه به ریاست آخوند رئیسی برای انجام آن چه که “ریشه کن ساختن فساد مالی در حکومت اسلامی” نام گرفته، اعلام شد که مدیر یک شرکت قطعه‌سازی خودرو به “۸۷۰۰ میلیارد تومان قاچاق” متهم گردیده و بازداشت شده است.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی نوشت نماینده دادستان تهران گفته است که عباس ایروانی، مدیر گروه قطعات خودروعظام با اخلال در نظام اقتصادی کشور، تشکیل باند قاچاق قطعات خودرو و پرداخت رشوه به کارمندان گمرک مرتکب “فساد فی‌الارض” شده است.

بر اساس ماده قانون ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی، مجازات “افساد فی‌الارض” می‌تواند حکم اعدام باشد.

در این گزارش گفته شده که در نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات ایروانی شش متهم دیگر هم حضور دارند که دو نفرشان از مدیران شرکت‌های ایروانی و چهار نفر دیگر کارمند گمرک بودند.که  این شش نفر با ایروانی یک شبکه بزرگ قاچاق قطعات خودرو را تشکیل داده‌اند.

گروه «قطعات خودرو عظام» که سال ۱۳۷۶ تاسیس شده است، یکی از مهم‌ترین تولیدکننده قطعات خودرو در ایران محسوب می‌شود.

نماینده دادستان گفته است عباس ایروانی که یکی از پرنفوذترین فعالان اقتصادی بوده  با کمک شبکه زیرنظر خودش، ۷۶۴ میلیون دلار “قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو” انجام داده است. با نرخ دلار ۱۱۴۰۰ تومان، مبلغ اتهام طرح شده علیه ایروانی بیش از ۸۷۰۰ میلیارد تومان است.

نماینده دادستان، عباس ایروانی را متهم کرد که در ۱۰ سال گذشته، چهار هزار میلیارد تومان به بیت‌المال دست‌اندازی کرده و بیش از ۴۰۰ میلیون تومان رشوه پرداخت کرده است.

عباس ایروانی مدیر دو موسسه “حضرت فاطمه”، موسسه خیریه عصر نور و موسسه متوسلین به امام رضا بوده و در مراسم‌های مذهبی و خیریه حضور بسیار فعالی داشت

ایروانی رد وب سایت رسمی خود  نوشته است که با توصیه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، طرح‌هایی در زمینه بازسازی مراکز مذهبی در عراق انجام داده و برای ۱۸۰۰۰ نفر از کودکان یتیم در عراق هم کمک‌های معیشتی و غذایی می‌فرستد.