استاد اقتصاد دانشگاه تهران می گوید:  سخنان روحانی درباره ریشه مشکلات کشور ناصحیح، ناپخته و فرافکنی است

محمد خوش‌چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در این باره افزود:  سخنان روحانی مبنی بر اینکه عامل همه مشکلات آمریکاست و باید واشنگتن دی‌سی را نفرین کرد، فرافکنی از پذیرش مسئولیت‌های دولت در کاستی‌ها و نواقص فراوان موجود است.

محمد خوش‌چهره با اشاره به سخنان روحانی مبنی بر اینکه گرانی دلار تقصیر آمریکاست و مردم به خاطر کمبودها  و مشکلات کاخ سفید را نفرین کنند، گفت:  متاسفانه روند کاری روسای جمهوری در دهه‌های اخیر نشان می‌دهد به‌رغم قول‌هایی که می‌دهند، وظایف و اختیاراتی که قانون بر عهده آنان گذاشته به مسائل اقتصادی بی‌توجه بوده‌اند، اما در سال آخر  کارشان همه کمبودها را متوجه خارج از کشور کرده و ریشه مشکلات را آمریکا و متحدانش معرفی می‌کنند.

او در ادامه افزود:  رویه مذمومی است که دولت‌ها در ماه‌های پایان کارشان از چنین روشی استفاده می‌کنند تا اذهان را از مدیریت ناکارآمد خود منحرف کنند.

خوش چهره گفت:   متاسفانه چنین ادبیاتی سبب تکرار تجربه‌های تلخ در کشور شده است که ناشی از ضعف و غفلت مدیریت کلان کشور در حکومت  است.

خوش‌چهره با بیان اینکه معتقدم در این غفلت قوه قضائیه و مجلس هم نقش دارند، اکنون نیز مجلس احساسی عمل می‌کند که درست نیست.

وی به کاهش ارزش پول ملی در سایه غفلت دولت و مجلس اشاره کرد و بیان داشت: باید تمرکز روی ارزش پول ملی باشد اما مدام صحبت‌ها از قیمت ارز است. هر چند این دو مسئله به یکدیگر مربوط است اما باید روی ارزش پول ملی مانور دهیم که خطر آسیب‌ها بیشتر احساس شود.

وی حرف‌های روحانی درباره مقصر بودن آمریکا در مشکلات کشور را ناصحیح، ناپخته و فرافکنی دانست، و تاکید کرد  باید تلاش کنید اعتماد عمومی که بزرگترین سرمایه کشور است اعاده شود.