استاندار کربلا پذیرش زائر در عاشورا را هم ممنوع کرد

با افزایش شیوع کورونا در عراق، استاندار کربلا اعلام کرد: بر اساس مراجع دینی عراق،   پذیرش زائران داخلی و‌ خارجی به این شهر در دهه اول محرم و به ویژه درروز عاشورا، ممنوع شد.

در  عراق، آخوند سیستانی ، مرجع‌ تقلید حوزه نجف، از مردم خواسته عزاداری‌های محرم را با برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و در خانه و نیز گذاردن پرچم‌ها و نمادهای عزاداری در شهرها برپا کنند و از اجتماع بپرهیزند.

در نتیجه با این تصمیم، استاندار و مراجع دینی در عراق  نه تنها ایرانیان و زائران سایر کشورها، ‌بلکه زائران داخلی  از شهرهای مختلف عراق هم امکان رفتن  به کربلا را در دهه اول محرم ندارند.

ولی در داخل ایران، هنوز بین تندرویان مذهبی با دولت  این جدل و کشمکش هم چنان ادامه دارد

علی  خامنه‌ای درباره مساله عزاداری محرم امسال گفت : در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت و ستاد ملی مقابله با کورونا می‌گویند. شخصا هر آنچه آنان بگویند را رعایت می‌کنم و توصیه من به همه هیأت‌داران و منبری‌ها این است که به سخنان کادر بهداشتی گوش کنند. کرونا مسأله کوچکی نیست و اگر همین رعایت‌ها هم انجام نشود آن وقت ممکن است به فاجعه‌ای ختم شود که آن سرش ناپیدا باشد.

اما روحانی گفته بود که به آنهایی که می خواهند عزاداری محرم تعطیل شود، می گوییم”عزاداری تعطیل نمیشود”.انهایی  که می خواهند از طریق عزاداری این مراسم را زیر سووال ببرند و بگویند که این مراسم باعث خواهد شد که بیماری زیاد شود، به انها اجازه  نمی دهیم.

پس از ان بود که انجمن‌های پزشکی ایران به روحانی هشدار دادند: «اگر امروز روزانه دویست مرگ و دو هزار ابتلا ثبت می‌شود در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل‌ها در سه ماه آینده شمار جان‌باختگان کرونا  تا یک هزار و ۶۰۰ مرگ در روز افزایش خواهد یافت».

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز  گفته بود که  کانون های گسترش کورونا، بیشتر، اماکن حمل و نقل، مجالس عروسی بوده نه مساجد، حرم ها و مجالس دینی.

معصومه  ابتکار، مشاور زنان در ریاست جمهوری نیز گفته بود که  ان شالله این محرم باشکوه تر از هر سال برگزار خواهد شد ولی این رو سیاهی و لکه ننگ بر دامان شما خواهد ماند.

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت نیز پیشتر، اعلام کرده بود که این وزارتخانه  با راه‌اندازی دسته‌های عزاداری با حضور تماشاچی مخالف است.

هیات مدیره مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران، نیز با انتشار بیانیه ای  به حسن روحانی، خواهان ممنوعیت عزاداری گروهی و لغو کنکور شد و هشدار داد که «اگر امروز روزانه دویست مرگ و دو هزار ابتلا ثبت می‌شود در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل‌ها در سه ماه آینده شمار جان‌باختگان کرونا  تا یک هزار و ۶۰۰ مرگ در روز افزایش خواهد یافت».