استان محروم سیستان‌ و بلوچستان، دارای رتبه اول فوتی‌های کرونا در ایران

شیوع سویه دلتا، نوع جهش یافته ویروس کرونا، در ایران، به حالت نگران گننده ای رسیده است. مقامات بهداشتی و درمانی ایران می‌گویند که در هفته گذشته، موارد بستری و فوتی‌ها افزایش پیدا کرده است و باعث نگرانی در مورد خطرناکتر شدن پیک پنجم کرونا در ایران شده است؛ پیکی که می‌تواند همراه با کاهش آمار رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، خانواده‌های زیادی را عزادار کند.

در این میان، استان‌های محروم ایران، آسیب پذیرتر هستند، چرا که از امکانات بهداشتی و درمانی کمتری برخوردارند. استان سیستان و بلوچستان، با فاصله زیاد از متوسط مرگ و میر بر اثر کرونا در ایران، در رتبه اول قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از ثبت ۲۲ مورد فوتی جدید در روز شنبه ۲۶ تیر، در سیستان و بلوجستان خبر می‌دهد و می‌گوید تعداد کل بیماران کرونایی بستری در آن استان، به ۸۷۴ تن و تعداد کل موارد فوت ناشی از ویروس کرونا به یک هزار و ۹۷۸ تن رسیده است.

مهدی شمس آبادی، دادستان استان سیستان و بلوچستان، هفته پیش گفته بود با شرایطی که این استان دارد، «نباید شب‌ها خواب به چشم وزیر بهداشت بیاید.»

او ادعاهای سعید نمکی، وزیر بهداشت، در مورد وجود تخت های خالی بیمارستانی در این استان را رد کرده و گفت: «‌سردخانه‌ها از جنازه پر شده و این واقعیتی است که نمی‌توان انکار کرد.»