استرالیا به ایران هشدار داد:  باید درباره  وضعیت کایلی مور‌ گیلبرت‎، پژوهشگر زندانی، ‌‎توضیح دهد

پس از انتشار اخباری مبنی بر انتقال کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی از زندان قرچک به مکانی نامعلوم، وزارت خارجه استرالیا خواستار دریافت اطلاعات جدید درباره وضعیت این زندانی شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت خارجه استرالیا تاکید کرده که پیگیری وضعیت این زندانی برای آنها اولویت بالایی دارد و خواستار توضیح حکومت ایران در این زمینه هستند.

خبرگزاری هرانا نیز پیشتر گزارش داده بود که خانم گیلبرت دوروز پیش  از زندان قرچک به مکانی نامعلوم منتقل شده و ماموران وسایل او را نیز با خود برده‌اند.

ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا، گفت که  لیندال ساکس، سفیر این کشور در تهران، «چندی پیش» در قرچک با خانم مور گیلبرت دیداری کنسولی داشته و مقام‌های استرالیایی «به دنبال اطلاعات تکمیلی» درباره گزارش‌ انتقال او هستند.

وزارت خارجه و تجارت استرالیا پیگیری برای آزادی مور گیلبرت را یک  «اولویت مطلق» این وزارت توصیف کرده است.

کایلی مور گیلبرت که در امور خاورمیانه و با تمرکز بر کشورهای حوزه خلیج فارس تخصص دارد چندی پیش در ایران بازداشت و خبر دستگیری او از سوی سخنگوی قوه قضائیه ایران به اتهام «امنیتی و جاسوسی» اعلام شد. این استاد دانشگاه به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

پیش از این گزارش شده بود که خانم گیلبرت پیشتر به زندان قرچک منتقل شده است اما انجمن‌های حقوق بشری در ایران گزارش دادند که او از دو روز پیش  به یک مکان نامعلوم منتقل شده است.

کایلی مور گیلبرت چندی پیش در واکنش به تصمیم دادگاه مبنی بر رد فرجام‌خواهی او به حکم ۱۰ سال زندان، اعتصاب غذا کرده بود.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم اسلامی ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.