استفاده تبلیغاتی رژیم ایران از عید پوریم که یهودیان، امروز آن را جشن گرفته اند

عید باستانی پوریم که با تاریخ ایران زمین نیز رابطه ای تنگاتنگ دارد، و با امروز (آدینه)مصادف است، در حالی جشن گرفته می شود که همگان باید مقررات کورونا را به دقت رعایت کنند و از گردهم آئی هایی که بالاتر از بیست شرکت کننده داشته باشند بپرهیزند.

پوریم بی تردید یکی از شادترین اعیاد یهودیان است. یکی از مراسم آن، پوشیدن لباس های رنگارنگ و بالماسکه است. کودکان خود را به لباس فرشته یا شیطان و یا مامور آتش نشانی و یا فضانورد در می آورند و حتی بزرگسالان نیز لباس های تفریحی می پوشند.

یکی از مراسمی که در سال های اخیر در بسیاری از شهرهای اسرائیل رواج داشت، به راه انداختن کارناوال به شیوه کشورهای اروپایی بود. ولی سال گذشته و امسال به علت شیوع کورونا، این آئین زیبا نیز اجرا نمی شود.

همچنین برای آن که از برگزاری جشن ها ومهمانی ها جلوگیری شود، از ساعت شامگاه اهالی اجازه ندارند از محل اقامت خود دور شوند و یا به خانه دیگران بروند.

همچنین برگزاری آئین دینی این جشن نیز با مشکل روبرو می باشد. زیرا در داخل نیایشگاه یهودی، اجازه حضور به ده تن نمازگزار محدود می شود.

درباره مفهوم پوریم و همچنین توضیح درباره جزئیات این رویداد که بهانه تبلیغاتی برای رژیم ایران بوده، مصاحبه با خانم دکتر تامار گیندین را نیز در این جا می توانید تماشا کنید

اسطوره «پوریم»، کشتار ایرانیان و یا نجات یهودیان امپراتوری افسانه‌ای ایران؟ گفتگو با دکتر تامار گیندین، استاد ادبیات ایران باستان