استقبال پرزیدنت ترامپ از نتانیاهو و همسرش، آن را به یک دیدار خانوادگی مبدل ساخت

دیدار با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید و پذیرایی گرمی که از بنیامین نتانیاهو و همسرش توسط زوج ریاست جمهوری ایالات متحده به عمل آمد، اوج سفر نخست وزیر اسرائیل به واشینگتن بود. این دیدار کاری به طرفین امکان داد یک بار دیگر درباره مسائل و مطالبی که همکاری و هماهنگی بین دو کشور می طلبد، تبادل نظر شود.

نتانیاهو سخنان خود را خطاب به پرزیدنت ترامپ این گونه آغاز کرد: «از هنگامی که شما اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته اید، این نخستین سفر من به پایتخت شما واشینگتن است».

نتانیاهو از پرزیدنت ترامپ رسما دعوت کرد که حدود دو ماه دیگر، در آئین گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم حضور داشته باشد و رئیس جمهوری ایالات متحده ابراز امیدواری کرد که بتواند چنین سفری را انجام دهد.

برخی رهبران اسرائیل و مردم این کشور، ترامپ را در ردیف کورش کبیر قرار دادند که ۲۵۰۰ سال پیش یهودیان را از اسارت امپراطوری بابل (عراق امروز) راهیی بخشید و به آن ها کمک کرد که به اورشلیم بازگردند و آن را دوباره پایتخت خویش سازند و بیت المقدس (نیایشگاه بزرگ یهودیان در اورشلیم) را از نو بنا کنند.

حتی یک بنیاد اسرائیلی که آرزوی آن بازسازی بیت المقدس یهود است و “همیکداش” نامیده می شود، سکه ای ضرب کرده که نیمرخ ترامپ در کنار نیمرخ کورش کبیر دیده می شود.

در گزارش ها آمده بود که دیدار رهبران اسرائیل و ایالات متحده را می توان یک دیدار خانوادگی توصیف کرد. زیرا بی آنکه از نظر پروتوکل دیپلماتیک ضروری باشد، ترامپ و همسرش، در کنار یکدیگر از نتانیاهو و همسرش استقبال کردند و در همان هنگامی که سران دو کشور در دفتر پرزیدنت ترامپ مشغول گفتگو درباره مهمترین مسائل منطقه و جهان بودند، همسران آن ها نیز در اتاق دیگری درباره مسائل اجتماعی و فرهنگی و گسترش همکاری بین دو کشور در این زمینه ها مشغول رایزنی شدند.

در عکس های متعدد دیده شد که هنگام ورود به کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ دست به پشت نتانیاهو گذاشته و خانم ملانیا نیز دست به پشت خانم سارا نتانیاهو، او را به داخل ساختمان هدایت می کند.

پرزیدنت ترامپ در حضور خبرنگاران خطاب به نتانیاهو گفت: «در امور اقتصادی و بازرگانی، ایالات متحده و اسرائیل روابط بسیار نزدیکی دارند. در امور نظامی و امنیتی نیز، همکاری های دوکشور بسیار مستحکم است و می توانم بگویم که روابط ایالات متحده با اسرائیل، هرگز به خوبی امروز نبوده است».

نتانیاهو پیش از آغاز گفتگوی شخصی با پرزیدنت ترامپ، به خبرنگاران گفت که باید جلوی زیاده خواهی های رژیم ایران گرفته شود و تاکید کرد که این کار انجام خواهد شد.

در پایان گفتگو اعلام شد که رهبران ایالات متحده و اسرائیل درباره مسائل منطقه ای و مناسبات دو کشور گفتگوهای سودمندی انجام داده اند.

محافل آگاه گفتند که مهارکردن برنامه های اتمی و موشکی حکومت ایران، اصلاح و تغییر برجام و جلوگیری از ادامه دخالت های آشوبگرانه حکومت ایران در منطقه، از جمله مهمترین مسائل مورد بحث بوده است. انتظار می رود که نتانیاهو همین موضوع ها را نیز در سخنرانی امروز خود (سه شنبه) در همایش ایپاک مطرح می سازد.

آگاهان اسرائیلی می گویند که در مورد مساله مهم دوم که مورد گفتگوی ترامپ – نتانیاهو قرار گرفت، یعنی روند صلح اسرائیلی – فلسطینی، این دیدار می تواند سرنوشت ساز باشد. زیرا برنامه صلح آمریکا برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینی ها در آخرین مراحل خود قرار دارد و به احتمال قوی، نتانیاهو با استفاده از فرصت، مهمترین خواسته ها و انتظارات اسرائیل را دوباره برای پرزیدنت ترامپ تشریح کرده است.

 

4 دیدگاه‌

  1. دو ابرمرد صحنه سیاست در کنار هم ایستاده اند ، دو نابغه سیاسی و آگاه و واقف به اوضاع جهان کنونی ، ایمان دارم که با وجود این دو بزرگوار در کنار هم بیش از پیش به آرامش در خاورمیانه نزدیک میشویم ، قطعا هر دو نارنین تدابیری را جهت دور کردن حکومت ایران از مرزهای اسرائیل خواهند اندیشید ، و حکومت ایران آرزوی نزدیکی به مرزهای اسرائیل بزرگ را به گور خواهد برد

  2. این دیدارهای زود به زود و عجولانه نشان از اشفتگی در حکام اسراییل و امریکاس و در مقابل نشان از موفقیت های سیاستهای ایران در منطقه هست.ولی برجام هم به فرجام برسه ضررش بیشتر به امریکا میخوره تا ایران البته ضررهای سیاسی و حیثیتی و بی اعتباری.اگه اون دو تا مرد هیجانی و دستپارچه دوستدار ملت ایران بودن هیچ وقت اقلام دارویی و هواپیمایی مسافری را تحریم نمیکردن.من خودم اصلا طرفدار هیچ طرفی نیستم

  3. نتایاهو شده جوک .(زبل خان شده .) اینقدر از دست ایران حرص و جوش میخوره اخر سر به روزه اون ریس جمهور قبلی اسراییل که سکته مغزی کرد تو کما رفت. نتانیاهو بس کن سنی ازت گذشته به خودت فشار نیار کمی به سلامتیت فکر کن.صد بار هم بری واشینگتن بر گردی هیچی کاری نمیتونی برای این ملاها بکنی .اینا خیلی زرنگن

  4. حکومت اسلامی ایران؛ آمریکا را شیطان بزرگ نامیده است و اسرائیل را به محو شدن از صفحه روزگار تهدید کرده است و آل سعود را آمریکائی صهیونیستی نامیده است و مصراً فلسطین را به راه راست ارشاد و رهنمود می کند.

    فلسطین حال خود دانی و وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران

Comments are closed.