اسحاق جهانگیری : «قالیباف خیالباف است و کم‌ترین آشنایی با اقتصاد ندارد»

اسحاق جهانگیری ، معاون اول روحانی، در واکنش به سخنان محمدباقر قالیباف که گفته بود دولت برای تامین کالاهای اساسی باید سراغ منابع جدیدی چون تراکنش‌ها و افزایش عوارض گمرکی برود،  گفت: « ‌ کسی که این حرف را می‌زند، نشان می‌دهد که کم‌ترین آشنایی با اقتصاد ندارد».

قالیباف این سخنان را کوتاه مدتی پس از آن که شورای نگهبان طرح «الزام دولت به افزایش یارانه کالاهای اساسی» را رد کرده بود بیان کرد.

او گفته بود:  «این دست محاسبه‌ها موجب افزایش قیمت همه کالاها در کشور می‌شود» گفت: پیامد درآمدی که از این تصمیم حاصل می‌شود، «تورم» و «افزایش سرسام‌آور قیمت همه کالاها» خواهد بود.

پیشتر نیز مجلس طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی در قالب کالابرگ (کوپن) را تصویب کرد. بر اساس این طرح دولت موظف می‌شد که از ابتدای شش ماهه دوم امسال به حدود ۶۰ میلیون نفر از شهروندان یارانه بیشتری بدهد.

این در حالی که دولت بارها از این طرح به دلیل نبود منابع مالی لازم انتقاد کرده بود.

قائم‌مقام شورای نگهبان نیز دو روز پیش  در نامه‌ای به قالیباف  اعلام کرد که «با توجه به افزایش هزینه‌های عمومی و عدم تامین منابع مالی طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی، این مصوبه مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد».

علاوه بر معاون اول جهانگیری، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه هم نامه‌ای انتقادی به محمدباقر قالیباف نوشته است.

قالیباف  پیش از این با کنایه به روحانی  گفته بود که مشکلات در حوزه مسکن و گمرک و گرانی «به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا».

محمدباقر نوبخت در واکنش به این کنایه گفته است درآمدهای ارزی «از صد و چند میلیارد دلار به چند میلیارد دلار» کاهش یافته و دولت در این شرایط نیز برای اداره امور «تدبیر» دارد.

او گفته است دولت روحانی «خواهان هیچ مذاکره‌ای نیست» و مذاکره «فقط و فقط موکول به رفع تحریم» است.

همزمان عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، نیز در واکنش به سخنان قالیباف، در نامه‌ای به او نوشته بود که بانک مرکزی «چشم به نتیجه انتخابات آمریکا دوخته» و نباید «بانک مرکزی را به مباحث سیاسی و حاشیه‌ای» وارد کرد.

اصولگرایان،جناح تندرو حکومت،  دولت روحانی را متهم کرده‌اند که فضای تصمیم‌گیری و مدیریت دولت را به نتیجه انتخابات آمریکا گره زده‌ و منتظر تغییر دولت در ایالات متحده است.

در همین رابطه، تحلیل‌گران اقتصادی می‌گویند علاوه بر فشار تحریم‌ها، ناکارآمدی‌های مدیریتی، فساد و تعداد مراکز قدرت و تصمیم‌گیری در ایران سبب شده است که دشواری‌های اقتصادی دوچندان شود.

روحانی  انتظار دارد که پس از شروع به کار دولت جو بایدن، با بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته‌ای موسوم به برجام، بخشی از تحریم‌های اقتصادی ایران برداشته شود.