اسرائیل، امروز، یادروز سربازان و رزمندگان جانباخته در جنگ های دفاعی را گرامی داشته است

اسرائیل، امروز، یادروز سربازان و رزمندگان جانباخته در جنگ های دفاعی را گرامی داشته است

ملت اسرائیل یاد جانباختگان جنگ های دفاعی خود را با اجرای یک رشته آئین های اجتماعی و فرهنگی در سراسر کشور، گرامی داشته است. یک ساعت پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) به احترام این عزیزان، در سراسر اسرائیل آژیر به صدا درآمد و اهالی کشور به پا خاسته و به احترام جانباختگان از حرکت باز ایستادند.

در پایان این آژیر که دو دقیقه ادامه داشت، آیین های یادروز در همه آرامگاه های نظامی اسرائیل آغاز گردید و بیش از یک میلیون نفر از بستگان و دوستان جانباختگان، تاج های گل به روی سنگ قبر آنان نثار کردند.

آیین های مرکزی، در آرامگاه نظامی اورشلیم برگزار شد که مقام رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر دفاع، و همچنین رئیس ستاد کل ارتش دفاعی اسرائیل و بلندپایگان کشوری و لشگری و خانواده های جانباختگان در آن حضور داشتند.

پرزیدنت روبی ریولین در سخنان خود، با اندوه بسیار، از جانباختگان سخن گفت و موجودیت اسرائیل را مدیون جانفشانی آنان دانست و ابراز امیدواری کرد که از این پس جنگی رخ ندهد و عزیزی کشته نشود.

مقام رئیس جمهوری ابراز تاسف کرد از این که با گذشت هفتاد و یک سال از استقلال دوبارۀ اسرائیل، و در حالی که بسیاری از کشورهای عرب به سوی دوستی با اسرائیل و پایان خصومت با این کشور روی می آورند، سازمان هایی در منطقه به میدان آمده اند که جز جنگ و نابودی هدف دیگری ندارند.

در این هفته اعلام شد که از اواخر قرن نوزدهم تا به امروز، یعنی در ۱۶۰ سال گذشته ۲۳ هزار و ۷۴۱ نفر از رزمندگان اسرائیلی، در دفاع از میهن خویش جان باخته اند. شمارش جان باختگان از سالی آغاز می شود که پیشگامان یهودی از سراسر جهان به سرزمین اسرائیل بازگشتند تا کشور خود و موجودیت ملی خویش را از نو بنا کنند.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو که سمت وزیر دفاع را نیز به عهده دارد، در سخنان خود، ضمن تجلیل از جانباختگان، از قدرت دفاعی اسرائیل سخن گفت و به فتنه گری های حکومت ایران اشاره کرد و به سازمان های ترور هشدار داد که اسرائیل، همانگونه که در ده ها سال گذشته ثابت کرده، همچنان از امنیت و موجودیت خود دفاع خواهد کرد و سازمان های ترور را آرام نخواهد گذاشت و به سرکوب آن ها ادامه خواهد داد.

آئین های یادروز جانباختگان، از ساعت هشت شب گذشته (سه شنبه) در برابر دیوار ندبه، کتل همعراوی، آغاز شد که در آن، پرزیدنت ریولین از سوگ خانواده ها و همه ملت اسرائیل به یاد جانباختگان سخن گفت و رئیس ستاد ژنرال آویو کوخاوی در سخنان خود تاکید کرد که ارتش اسرائیل همه احتمالات و امکانات را در نظر گرفته و خود را برای رویارویی با آن ها آماده ساخته است.

در ساعات بعدازظهر امروز آئین یادبود افراد غیرنظامی برگزار می شود که در عملیات تروریستی سازمان های آدمکشی فلسطینی و عربی جان خود را از دست داده اند.

به موجب آمار رسمی که در این هفته انتشار یافت، از هنگام استقلال اسرائیل تا کنون، سه هزار و ۱۵۰ تن از شهروندان اسرائیل در عملیات تروریستی سازمان های عربی و فلسطینی جان خود را از دست داده اند. چهار تن از این افراد، در روزهای گذشته، در جریان حملات موشکی از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل، جان باختند.

بسیاری از این قربانیان، زنان و کودکان اسرائیلی هستند که در خیابان ها و یا اماکن اجتماعی هدف ضربات چاقوی آدمکشان قرار گرفتند و یا در انفجارهای انتحاری و حتی حمله با اتومبیل به سوی عابران، جان خود را از دست دادند.

در روز یادبود جانباختگان در اسراییل حتی افرادی که در کنار ساحل دریا مشغول تفریح هستند به احترام جانباختگان ۲ دقیقه سکوت کردند

2 دیدگاه‌

Comments are closed.