اسرائیل، با وجود همه تلاش ها برای مبارزه با کورونا، هم اکنون در خطر موج سوم قرار دارد

با بالا رفتن روزانۀ شمار مبتلایان به کورونا در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو هشدار داد که اگر لازم باشد، در اعلام قرنطینه در بسیاری از شهرهای اسرائیل درنگ نخواهد کرد. اکنون دو هفته است که با وجود افزایش محدودیت ها در مورد اجتماعات و باز بودن فروشگاه ها، شمار مبتلایان همچنان افزایش می یابد و در روزهای اخیر به بیش از یک هزار نفر رسیده که در معیارهای اسرائیل یک رقم بالا به حساب می آیند و برنامه های دولت را برای ایجاد تسهیلات بیشتر و بازگشایی شمار بیشتری از فروشگاه ها و مراکز عمومی دچار اشکال می سازد.

هفته پیش سه پاساژ بزرگ کشور به طور آزمایشی بازگشایی شد که معلوم نیست در افزایش شیوع کورونا چه نقشی داشته است. ولی با آن که این نقش را کارشناسان بسیار ضعیف می دانند، احتمال دارد که از امشب (دوشنبه) دستور بسته شدن دوباره آن ها صادر گردد.

نخست وزیر و وزیرانی که در کابینه کورونا حضور دارند و همچنین کارشناسان پزشکی و آسیب شناسی، روز گذشته به مدت چهار ساعت به بحث وو بررسی پرداختند که آیا تا چه حد می توان از میزان تسهیلات کاست، و یا به عکس، بر شمار آن ها افزود. ولی به علت اختلاف نظرهای اساسی، تصمیم گیری به امشب (دوشنبه) موکول شده است.

اسرائیل در آستانه جشن باستانی حنوکا قرار دارد که از شامگاه روز پنجشنبه آغاز می شود و بیم آن می رود که مردم از حضور در مراسم و همایش ها منع شوند و حتی اجازه نیابند از خانه خود بیرون آیند و یا بیش از یک کیلومتر از محل اقامت خویش دور شوند.

در شبانه روز گذشته، ۱۲۳۰ تن مبتلای جدید به کورونا شناسایی شده اند و جمعا ۳۳۱ بیمار در حالت جسمانی وخیم در بیمارستان بستری می باشند و جمع کلی بیماران از ۱۲ هزار نفر فراتر رفته است.

از هنگام آغاز کورونا در یک سال پیش تا کنون، ۲۹۱۷ نفر از بیماران نیز جان خود را از دست داده اند.

قرار است ده ها هزار واکسن ضد کورونا تا یک ماه دیگر وارد اسرائیل شود و مقامات مربوطه از هم اکنون به برنامه ریزی برای تزریق واکسن ها پرداختند. مراکز بیمه بهداشتی اسرائیل اعلام کرده اند که هر یک از آن ها قادر است در یک شبانه روز یکصد هزار شهروندان را واکسینه کند. در اسرائیل سه نهاد بزرگ بیمه بهداشتی وجود دارد.

واکسن هایی که تا کنون به بازار آمده، ایجاب می کند که سه هفته پس از تزریق اول، دوباره فرد مورد تزریق بعدی و نهایی قرار گیرد.