اسرائیل، ترکیه را کنار می گذارد و روابط با یونان و قبرس را گسترده تر می سازد

در رابطه با تماس تلفنی نخست وزیر اسرائیل با سران یونان و قبرس، آگاهان سیاسی گفتند که هدف از آن تقویت همکاری سه جانبه در امور انرژی، پس از فحاشی رئیس جمهوری ترکیه نسبت به بنیامین نتانیاهو بوده است.

اسرائیل ذخایر عظیمی از گاز در دریای مدیترانه و در محدودۀ آب های اقتصادی خود کشف کرده که دولت ترکیه نسبت به خرید بخشی از آن علاقمندی زیادی نشان داده بود. ترکیه همچنین پیشنهاد کرده بود که اسرائیل گاز خود را از طریق ترکیه به کشورهای اروپایی صادر کند.

پس از آن که اردوغان، به دنبال اغتشاشات روز جمعه گذشته در نوار مرزی اسرائیل و غزه، نتانیاهو را تروریست نامید، برخی آگاهان سیاسی ارزیابی کردند که امیدی به بهبود روابط اسرائیل و ترکیه وجود ندارد. آن ها گفتند که اردوغان یک یهودستیز و متعصب اسلامی است که از یک سو خود در خاورمیانه به عملیات تروریستی دست می زند و از سوی دیگر، گروه تروریستی حماس را در آغوش می کشد.

برخی از تحلیلگران در اسرائی حتی گفتند که آشتی اسرائیل با ترکیه بر سر ماجرای کشتی “ماوی مرمره” یک اقدام اشتباه بوده است. سازمان های اسلام گرای ترکیه چند سال پیش این کشتی را به سوی آب های غزه فرستادند، تا محاصره نظامی – دریایی غزه از جانب اسرائیل را نقض کنند. در جریان درگیری سرنشینان این کشتی با سربازان اسرائیلی، ده تن تعصب گرایان ترک کشته شدند.

اسرائیل برای آشتی با ترکیه، بیست میلیون دلار غرامت به دولت آنکارا پرداخت کرد و از حادثه ابراز تاسف نمود، که به نوعی معذرت خواهی تعبیر شد.

یونان و قبرس، از دیرباز با ترکیه در حال نزاع بوده اند و هنوز هم روابطشان با دولت آنکارا بسیار بحرانی است.

اسرائیل با یونان مناسبات بسیار دوستانه دارد و حتی فاش شده که خلبانان نیروی هوایی اسرائیل در حریم هوایی یونان، به تمرین پروازهای دور دست پرداختند که هدف آن حمله به تاسیاست کشوری بود که در فاصله یک هزار کیلومتری از مرز اسرائیل قرار دارد.

آگاهان می گویند با آن که هزینه صدور گاز سوختی اسرائیل به اروپا از طریق ترکیه، ارزان تر از گزینه قبرس و یونان است، ولی شاید از نظر سیاسی و دیپلماتیک، این کار عاقلانه تر باشد.

آگاهان گفتند که اگر این پروژه عملی شود، دولت رجب طیب اردوغان یک امتیاز اقتصادی بزرگ دیگر را نیز به علت سیاست های ستیزجویانه خود علیه اسرائیل از دست می دهد.

قرار است سران اسرائیل، یونان و قبرس، برای بحث درباره این موضوع، ماه آینده یک کنفرانس عالی در نیکوسیا برگزار کنند.

2 دیدگاه‌

  1. باتوجه به مسلط بودن اسرائیل به تکنولوژی،برای اسرائیل به صرفه تراست که گاز را مانند قطر فشرده کرده و باکشتی به کشورهای دیگر صادرکند و آلودگی محیطی کمتری هم داشته باشد.

Comments are closed.