اسرائیل، واکسن های اضافی را که به آن نیاز ندارد، به کشورهای دیگر هدیه می کند

اسرائیل اعلام کرد که صدها هزار واحد واکسن ضد کورونا را به چند کشور جهان هدیه می کند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر گفت که در داخل اسرائیل نه تنها کمبودی در مورد واکسن وجود ندارد، بلکه مقادیر بسیار زیادی نیز در مراکز ویژه انبار شده که اسرائیل می تواند آن ها را در اختیار نیازمندان از کشورهای دیگر قرار دهد.

شماری از این کشورها در آمریکای لاتین قرار دارند که اخیرا سفارتخانه های خود را به اورشلیم منتقل کرده اند. اسرائیل حتی پیشنهاد کرده مقادیری واکسن در اختیار حکومت خودگردان  فلسطینی قرار دهد. ده ها هزار واحد از این واکسن ها به کرانه باختری منتقل گردیده و توصیه شده که برای واکسینه کردن تیم های پزشکی و درمانی فلسطینی مورد استفاده قرار گیرد.

در عین حال، هنوز واکسنی به نوار غزه منتقل نگردیده است. سرکردگان گروه تروریستی حماس در غزه، اسرائیل را به رفتار غیرانسانی متهم ساخته اند و این در حالی که اکنون چندین سال است بازمانده پیکر دو سرباز اسرائیلی که در جنگ غزه کشته شدند، در اختیار حماس قرار دارد که برای انتقال آن ها به اسرائیل آزادی صدها و حتی هزاران زندانی تروریست فلسطینی را مطالبه می کند. همچنین دو شهروند جوان اسرائیلی نیز چند سال است در اسارت حماس به سر می برند که یکی از آن ها جوان عرب بدوی و دومی مهاجر تازه وارد از کشور اتیوپی می باشد که عمدا از مرز گذشته و وارد غزه شده اند.

خانواده های این قربانیان می گویند: در زمانی که حماس با زیرپا گذاشتن همه موازین انسانی به چنین رفتاری دست می زند، دلیلی ندارد که اسرائیل واردات واکسن به غزه را امکان پذیر سازد.

از سوی دیگر، با توجه به آن که شیوع کورونا در اسرائیل همچنان در سطح بالا ادامه دارد، دولت ناچار شده است از پنجشنبه (فردا) به مدت سه روز ممنوعیت رفت و آمد اعلام کند. این روزها مصادف با عید پوریم است که یهودیان به شادی می پردازند و با لباس بالماسکه آمد و شد می کنند و کارناوال به راه می اندازند و مهمانی های باشکوه برپا می سازند. ولی امسال به علت کورونا و به ویژه گونه ای که از بریتانیا رسیده، همه این فعالیت ها ممنوع خواهد بود شهروندان اجازه دارند مراسم عید را در آغوش خانوادۀ  برگزار کنند.

اسرائیل دارای رکورد واکسیناسیون در سراسر جهان است و بیش از نیمی از جمعیت کشور واکسینه شده اند. ولی در همان حال خطر شیوع ویروس از میان نرفته، ولی به طرز چشمگیری پایین آمده است.

قرنطینه در سه روز پیش رو در حالی اعلام می شود که از سه روز پیش (یکشنبه) به فروشگاه ها در سطح محدود اجازه بازگشایی داده شده و همچنین اکثر کلاس های درس بازگشایی شده است.

همزمان، برای تشویق افرادی که هنوز واکسینه نشده اند، تبلیغات گسترده ای در رسانه های همگانی و محافل اجتماعی در جریان است. دو قشر اجتماعی که هنوز حتی نیمی از آن ها واکسینه نشده اند، اعراب کشور و مذهبیون تعصب گرا می باشند که درصد شیوع بیماری در میان آنان نیز بالاتر از سطح آن در میان مردمان دیگر می باشد.

در این میان، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این احتمال را مطرح کرد که حتی کسانی که هر دو مرحله واکسیناسیون را گذرانده اند، باید هر شش ماه یکبار، آن را تجدید کنند. پزشکان به بررسی این احتمال همچنان ادامه می دهند.

در شبانه روز گذشته، در سراسر اسرائیل ۴۴۰۰ مورد دیگر ابتلا به کورونا شناسایی شده و ۸۶۰ بیمار نیز در شرایط سخت در بیمارستان بستری هستند.

در اورشلیم اعلام شد که تا کنون نود درصد افرادی که از شصت سال به بالا سن دارند، واکسینه شده اند.