اسرائیل آمادگی خود برای کمک رسانی به اهالی آسیب دیده بیروت، از طریق پیام های مستقیم و نهادهای جهانی اعلام کرد

تماس های اسرائیل با نهادهای بین المللی برای انتقال هرچه زودتر کمک های انسان دوستانه به مردم آسیب دیده لبنان همچنان ادامه دارد و ابراز امیدواری می شود که امروز (پنجشنبه) به نتیجه برسد و انتقال هرچه زودتر این کمک ها امکان پذیر گردد.

اسرائیل از طریق نهادهای وابسته به سازمان ملل و همچنین کشورهایی که با لبنان روابط دوستانه دارند، نوع کمک های پیشنهادی را به آگاهی دولت لبنان رسانده و در انتظار پاسخ است.

کشورهای بسیاری ابراز آمادگی کرده اند که هرچه زودتر به لبنان یاری برسانند. همچنین خبر رسید که رژیم ایران یک یا دو فروند هواپیما حامل انواع کمک هایی که ماهیت آن مشخص نشده به لبنان فرستاده است.

رئیس جمهوری اسرائیل، پرزیدنت روبی ریولین یکی از نخستین شخصیت هایی بود که بروز این فاجعه را به ملت لبنان تسلیت گفت. نخست وزیر بنیامین نتانیاهو نیز با مردم لبنان ابراز همدردی کرد و اعلام داشت که اسرائیل آماده است هرگونه کمک انسان دوستانه را که در توان خود دارد، در کوتاهترین مدت برای مردم لبنان بفرستد.

همچنین بنی گانتس وزیر دفاع و گبی اشکنازی وزیر امور خارجه با ابراز تسلیت نسبت به مصیبت مردم لبنان، آمادگی اسرائیل برای فرستادن کمک را اعلام کردند و گفتند که تماس هایی با نهادهای بین المللی در این رابطه برقرار گردیده است.

همچنین شهرداری تل آویو که بزرگترین شهر اسرائیل محسوب می شود، نمای بیرونی ساختمان ده ها طبقه ای خود در مرکز شهر را با پرچم لبنان مزین ساخت

روسای بیمارستان های اسرائیل نیز گفتند که برای پذیرفتن زخمی شدگان لبنانی آمادگی کامل دارند. اسرائیل در گذشته نیز با احداث یک بیمارستان صحرایی در نزدیکی مرز سوریه، به درمان شماری از زخمی های غیرنظامی جنگ داخلی آن کشور پرداخته بود.

رئیس نظام پزشکی اسرائیل به خبرنگاران گفت که نهاد تحت سرپرستی او، آماده پذیرایی از مصدومین لبنانی می باشد.

رئیس یک بیمارستان شمالی اسرائیل که در نزدیکی مرز با لبنان قرار دارد، در پیامی به زبان عربی به زخمی شدگان انفجار بیروت پیشنهاد کرد که اگر برایشان امکان دارد، خود را به مرز اسرائیل برسانند تا به بیمارستان منتقل کردند و به طور رایگان مورد درمان قرار گیرند

در داخل لبنان، برخی شخصیت های شناخته شده رسانه ای، با صراحت، رفتار سیاسیون آن کشور را مورد انتقاد گزنده قرار دادند و بی آن که به مسؤولیت حزب الله لبنان اشاره مستقیم کنند، یادآوری کردند که برخی از پست های مهم وزارتی و از جمله وزارت بهداشت لبنان در دست حزب الله است.

یکی از مجریان محبوب تلویزیون، در سخنان خود گفت: تا دیروز تصور می کردیم که اسرائیل، دشمن لبنان محسوب می شود. ولی حالا می بینیم که سیاستمداران و حاکمان کشور هستند که به مردم خیانت می کنند. تف بر آنان. تف بر این افراد نالایق تفو! تفو!