اسرائیل ابراز نگرانی می کند که اگر طرح صلح ترامپ ارائه نشود، دولت فرانسه طرح صلح خود را عرضه خواهد کرد

پرزیدنت امانول ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز به تدوین طرحی پرداخته که قصد دارد آن را به عنوان راهکار ایجاد آشتی بین فلسطینیان و اسرائیل ارائه کند

یک مقام ارشد در وزارت خارجه اسرائیل ارزیابی کرد که اگر دولت پرزیدنت ترامپ بیش از این در ارائه طرح صلح خود برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینیان تاخیر کند، ممکن است دولت فرانسه پیشدستی کرده و طرح صلح دیگری ارائه کند که مسلما مواد آن بیشتر جانب فلسطینی ها را خواهد گرفت.

پرزیدنت ترامپ کوتاه مدتی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری، اعلام داشته بود که طرح صلح ابتکاری خود را در یک زمان کوتاه رائه خواهد داد. او این طرح را “معامله قرن” نامیده بود. ولی معلوم شد که فلسطینیان آن را به شدت رد می کنند.

حکومت خودگردان فلسطینی حتی شیوه قهر کردن از آمریکا را در پیش گرفت. ولی مجموعه علل دیگری نیز موجب شد که ارائه این طرح به تعویق افتد و هنوز هم تاریخ ارائه آن مشخص نیست.

اکنون خبر میرسد که پرزیدنت امانول ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز به تدوین طرحی پرداخته که قصد دارد آن را به عنوان راهکار ایجاد آشتی بین فلسطینیان و اسرائیل ارائه کند.

ارزیابی آگاهان آن است که چنین طرحی ممکن است بیشتر جانب فلسطینیان را بگیرد. و امتیازاتی را به آن ها ارائه کند که موجب آسیب رساندن به امنیت و انتظارات اسرائیل باشد.

دولت پرزیدنت ترامپ هنوز هیچ تاریخی برای ارائه طرح خود اعلام نکرده و کمترین اطلاعاتی نیز درباره جزئیات این طرح منتشر نشده و هیچیک از شایعاتی که در این زمینه انتشار یافته، مورد تائید رسمی قرار نگرفته است.

رسانه های اسرائیلی فاش ساختند که احتمال ارائه طرح صلح از جانب فرانسه را یک مقام ارشد وزارت خارجه اسرائیل در جریان یک بحث محرمانه بیان داشته و به صورت علنی اعلام نشده است. این مقام ارشد، در ادامه سخنان خود همچنین ابراز نگرانی کرده که ممکن است در جریان انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده، پرزیدنت ترامپ اکثریت عددی خود را در کنگره از دست بدهد و با محدودیت هایی در اجرای سیاست خارجه خود، از جمله در مورد مسائل مربوط به اسرائیل و فلسطینی ها از دست بدهد.

ارزیابی آگاهان آن است که چنین طرحی ممکن است بیشتر جانب فلسطینیان را بگیرد. و امتیازاتی را به آن ها ارائه کند که موجب آسیب رساندن به امنیت و انتظارات اسرائیل باشد

یک دیدگاه

Comments are closed.