اسرائیل از امروز بخش بزرگی از محدودیت های کورونایی را لغو کرده تا زندگی عادی شود

بخشی بزرگی از محدودیت های اجتماعی و بازرگانی در اسرائیل که به علت شیوع کورونا از مدت ها پیش برقرار شده بود، از امروز (یکشنبه) که نخستین روز کاری در اسرائیل محسوب می شود لغو می گردد. این تسهیلات شامل فروشگاه ها، تئاتر و مراکز فرهنگی و همچنین فعالیت ورزشی و دبستان ها و کودکستان ها می باشد و موجب خرسندی اکثر مردم کشور شده، گرچه هشدار داده می شود که همه مقررات فاصله اجتماعی باید همچنان رعایت گردد.

لغو محدودیت ها در حالی اعلام می شود که به دنبال واکسیناسیون گسترده افراد، از خطر ابتلا کاسته شده و در روزهای اخیر شمار مبتلایان پایین آمده و از میران مرگ و میر روزانه کاسته شده و همچنین شکار کمتری از بیماران کورونا به دستگاه تنفسی نیاز دارند.

با این همه، تنها افرادی می توانند از این تسهیلات برخوردار شوند که هر دو مرحله واکسن به آنها تزریق شده و یا از بیماری کووید ۱۹ شفا یافته اند. افرادی که هنوز واکسینه نشده اند مشمول این تسهیلات نمی شوند.

در اسرائیل، آنانی که هر دو مرحله واکسیناسیون را گذرانده است، دارای تائیدیه ای هستند که “گذرنامه سبز” نامیده می شود و به آنان امکان می دهد آزادانه رفت و آمد کنند. در عین حال، پزشکان می گویند که این افراد نیز باید همچنان ماسک بزنند و مقررات فاصله اجتماعی را رعایت کنند، زیرا خطر ابتلا، به طور کامل برطرف نشده است.

در مورد سفرهای هوایی نیز تسهیلات عمده ای برقرار شده است و آنهایی که گذرنامه سبز دارند، آزادانه می توانند سفر کنند. ولی مشکل در آن است که کشورهای معدودی وجود دارند که پرواز با اسرائیل را دوباره برقرار کرده اند و اکثر کشورهای دیگر، هنوز حاضر به پذیرفتن اسرائیلیان نیستند.

تسهیلات دیگری که اعلام شده، تغییر شیوه قرنطینه شدن مسافرانی است که وارد اسرائیل می شوند. سخن، در واقع از اسرائیلیانی است که از کشورهای خارجی به وطن باز میگردند. تاکنون این افراد به اتاق هایی در یک هتل منتقل می شدند و ناچار بودند ده روز در آنجا به صورت قرنطینه یمانند. ولی از این پس، آن را به یک پابند الکترونی مجهز می سازند و می تواند به خانه خود بازگردند و ده روز قرنطینه را در اتاقی در خانه خویش سپری کنند.

در اسرائیل حدود نود درصد افرادی که در معرض خطر ابتلا قرار دارند قرنطینه شده اند و در میان ده درصد بقیه، افرادی هستند که حاضر، مایل و یا قادر به زدن واکسن نیستند.