اسرائیل از امروز وارد یک کارزار انتخاباتی پر تب و تاب سه ماه و نیمه شده، ولی انتظار تغییرات اساسی نمی‌رود

در آخرین نظر سنجی که نتایج آن امروز (سه شنبه) انتشار یافت، ارزیابی شده که در انتخابات پیش رو، حزب لیکود همچنان بزرگترین گروه سیاسی کشور باقی خواهد ماند

پس از آن که نخست وزیر بنیامین نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی را اعلام کرد، اسرائیل از امروز (سه شنبه) وارد یک دوران پر تب و تاب کارزار انتخاباتی می شود که حدود سه ماه و نیم به درازا خواهد کشید. در این مدت، هر حزب و گروه سیاسی، بیشترین تلاش خود را خواهد کرد که بیشترین کرسی ها را در پارلمان به دست آورد. همچنین، پیکار برای رسیدن به مقام نخست وزیری بسیار شدید خواهد بود. ولی همه آشنایان امور می گویند که نتانیاهو برای دور پنجم به نخست وزیری خواهد رسید و حزب لیکود بیشترین شمار کرسی ها را به دست خواهد آورد و دولت آینده اسرائیل تفاوت اساسی با دولت کنونی نخواهد داشت.

از چند هفته پیش که اویگدور لیبرمن رهبر حزب ییسرائیل بیتینو (اسرائیل خانه ماست) از پست وزارت دفاع کناره گرفت و حزب او دولت را ترک گفت. اکثریت کابینه در پارلمان به یک کرسی محدود شد که دولت را در اتخاذ سیاست ها و اجرای برنامه، بسیار ضعیف می کرد و هر لحظه ممکن بود سقوط کند.

نتانیاهو شامگاه روز گذشته به طور ناگهانی اعلام کرد که تصمیم به برنامه گزاری انتخابات زودرس گرفته است – و این در حالی که کمتر از دوماه پیش، با کناره گیری لیبرمن، گفته بود که شرایط حساس امنیتی اسرائیل امکان برگزاری انتخابات زودرس را نمی دهد و وی تصمیم دارد دولت کنونی را همچنان حفظ کند.

مشاوران و نزدیکان نتانیاهو امروز گفتند که منظور وی، افشاگری درباره تونل های تهاجمی حزب الله بوده که به داخل خاک اسرائیل حفر شده بود و مقامات امنیتی لازم می دیدند به افشاگری این رفتار تجاوزکارانه حزب الله بپردازند و برای تخریب تونل ها اقدام کنند – امری که ممکن بود موجب یک درگیری شدید نظامی شود و زمان مناسبی برای برگزاری انتخابات زودرس نباشد.

در آخرین نظر سنجی که نتایج آن امروز (سه شنبه) انتشار یافت، ارزیابی شده که در انتخابات پیش رو، حزب لیکود همچنان بزرگترین گروه سیاسی کشور باقی خواهد ماند و حزب کارگر و حزب شریک آن در گروهی که “اردوگاه صهیونیستی نامیده می شود، کرسی های بیشتری را از دست خواهند داد.