اسرائیل از بازگرداندن کمک مالی آمریکا به فلسطینیان که ترامپ قطع کرده بود، انتقاد کرد

سفیر اسرائیل در ایالات متحده، گیلعاد اردان، تصمیم دولت پرزیدنت بایدن را در مورد از سرگیری کمک های مالی به نهادِ کاریابی و یاری رسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطینی”، مورد انتقاد قرار داد. دولت پرزیدنت بایدن می گوید که ازسرگیری این کمک مالی، اجرای نوعی کمک رسانی انسانی است. ولی اسرائیل بر این باور است که سازمان اونرا موجب افزایش اسرائیلی ستیزی و حتی یهودستیزی در بین فلسطینیان می شود و از ایجاد دوستی بین اسرائیل و فلسطینیان جلوگیری می کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده گفت که دولت پرزیدنت بایدن تصمیم گرفته یک بسته کمک های مالی به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار را در اختیار فلسطینی ها بگذارد که از آن، ۱۵۰ میلیون دلار در اختیار  “اونرا” قرار خواهد گرفت.

پرزیدنت دونالد ترامپ ادامه این کمک های مالی را قطع کرده و گفته بود که این مبالغ، عملا  صرف تروریست پروری و تبلیغات ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی در بین فلسطینیان می شود.

در کتاب های درسی مدارس فلسطینی که تحت نظر “اونرا” اداره می شود مطلبی درباره جنایات نازی های علیه یهودیان دیده نمی شود و اسرائیل به صورت منفی توصیف شده و حتی مطالبی گنجانده شده که عملا  از نبرد مسلحانه فلسطینی ها علیه اسرائیل طرفداری می کند.

اسرائیل سالیان دراز کوشید سازمان ملل را به تغییر این کتاب ها تشویق کند، ولی سازمان های ترور فلسطینی تهدید کردند که اگر چنین شود، ادامه فعالیت “اونرا” در سرزمین های فلسطینی نشین متوقف خواهد گردید.

برخی اسرائیلیان بر این باورند که کمک  مالی و خوراکی سازمان ملل به آن چه که “آوارگان فلسطینی ” نامیده می شود، عملا آنان را به گدایی می کشاند و نمی گذارد که آنان به کار بپردازند و زندگی شرافتمندانه ای برای خود تامین کنند.

در نیم قرن گذشته سیاست کشورهای عرب همیشه آن بوده که فلسطینیان در اردوگاه های ویژه نگهداری شوند و در جامعه عربی ادغام نشوند و فقیر و بیکار باقی بمانند تا در آینده اسرائیل را نابود کرده و این سرزمین را به تصرف در آورند.

پرزیدنت ترامپ در دومین سال ریاست جمهوری خود، کمک سالانه سیصد میلیون دلاری به سازمان ملل را به هدف اعطای کمک به فلسطینیان متوقف کرده بود.

ند پرایس مشاور امنیتی کاخ سفید در این رابطه گفت که پیش از تجدید کمک مالی به فلسطینیان، دولت پرزیدنت بایدن با شریکان منطقه ای خود در این زمینه مشورت کرده است. او به نام اسرائیل اشاره ای نکرد، ولی همانگونه که گفته شد، گیلعاد اِردان سفیر اسرائیل در واشنگتن، این تصمیم آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.