اسرائیل: توقف تحویل اجساد فلسطینی تا بازگرداندن پیکر سربازان جان باخته خود

در این میان، یک بحران دیگر نیز در نزاع حماس و اسرائیل نیز شکل می گیرد و آن ادامه خودداری از تحویل دادن بقایای اجساد دو سرباز اسرائیلی است که در عملیات نظامی پیشین در غزه جان باختند، ولی فرصتی برای گردآوری اجساد متلاشی شده آنان وجود نداشت.

اسرائیل تا کنون اجساد هلاک شدگان فلسطینی را در ظرف چند ساعت و یا چند روز به مقامات فلسطینی باز می گرداند و این امر فرصت دیگری به سرکردگان گروه های تروریستی میداد که با به راه انداختن تظاهرات گسترده هنگام خاکسپاری این افراد، فلسطینیان را هر چه بیشتر علیه اسرائیل تحریک کنند.

ولی خانواده های دو سرباز جان باخته اسرائیلی، با مراجعه به دیوان عالی عدالت و افکار عمومی، خواستار شده بودند از این پس اسرائیل اجساد کشته شدگان فلسطینی را پیش خود نگاه دارد تا حماس ناچار شود آن ها را با بقایای سربازان اسرائیلی مبادله کند.

سرپرست امور اسرائیل در برابر نوار غزه، ژنرال یُوآو مردخای، امروز (دوشنبه) پیامی خطاب به خانواده های فلسطینیان و سران حماس نوشت: «آیا شما نمی خواهید پیکرهای عزیران خود را خاکسپاری کرده و در کنار قبر آن ها اشک بریزید؟ پس بقایای اجساد سربازان اسرائیلی را پس بدهید و اجساد فرزندان خود را تحویل بگیرید».

ژنرال مردخای در پیام خود نوشت: «دفن مردگان و احترام به جسد آنان، ارزش های مشترک بین یهود و اسلام است. به آن احترام بگذارید!»

حماس در برابر این مبادله، خواهان آزادی صدها تن از تروریست های زندانی در اسرائیل نیز می باشد که دولت و مردم اسرائیل این کلاشی را با قاطعیت رد می کنند.

شماری از تروریست هایی که اسرائیل در جریان مبادلات پیشین گروگان های خود نزد حماس آزاد ساخته به عملیات تروریستی بازگشته و باعث کشتن چند شهروند اسرائیلی گردیده اند.