اسرائیل از تلاش روسیه برای تولید موشک های دارای کوره اتمی نگران است. جنگ سرد باز میگردد؟

ارزیابی می شود که پرزیدنت پوتین، که بیست سال از آغاز قدرت رسیدن او می گذرد، قصد دارد روسیه را به دوران پرعظمت تزارها باز گرداند و ابرقدرتی روسیه را که پس از فروپاشی اتحاد شوروی منتفی شده است، باز گرداند

کارشناسان نظامی در اسرائیل ارزیابی می کنند که تنش تسلیحاتی کنونی در روابط روسیه و ایالات متحده، ممکن است مسابقه تسلیحاتی جهانی را شدت بخشد و دنیا را دوباره به دوران جنگ سرد باز گرداند.

این نگرانی از هنگامی آغاز شد که حادثه انفجار اتمی در روسیه و کشته شدن شماری از دانشمندان هسته ای آن کشور نشان داد که دولت مسکو همچنان به تلاش گسترده برای تقویت توان تهاجمی خود در برابر کشورهای غربی ادامه می دهد. در یکی از ارزیابی ها گفته شده که ممکن است هدف روسیه ساخت موشکی باشد که به یک کوره اتمی کوچک مجهز می شود و قادر است روزها در فضا پیش رود و دورترین هدف ها را نیز مورد حمله قرار دهد.

ارزیابی می شود که پرزیدنت پوتین، که بیست سال از آغاز قدرت رسیدن او می گذرد، قصد دارد روسیه را به دوران پرعظمت تزارها باز گرداند و ابرقدرتی روسیه را که پس از فروپاشی اتحاد شوروی منتفی شده است، باز گرداند و از این رو، به برنامه های تسلیحاتی گسترده اتمی باز می گردد.

این واقعیت نیز که ایالات متحده از توافق موشکی بین دو کشور خارج شده، روسیه را برای رسیدن به این هدف دلگرم تر می سازد.

کارشناسان می گوید که اسرائیل نیز باید از نسل جدید موشک ها که احتمالا روسیه قصد طراحی و تولید آن را دارد، نگران شود.

برخی از این کارشناسان می گویند که اسرائیل باید از این پس تلاش خود را روی تولید سامانه دفاع ضد موشکی متمرکز سازد که با کمک اشعه لیزر بتواند موشک های دشمن را در فضا نابود کند. ایالات متحده یک سیستم مشابه لیزری را طراحی و تولید کرده که تا کنون رضایت بخش بوده، ولی هنوز باید تکمیل تر شود. اسرائیل دارای سامانه موسو به “پیکان سه” یا ختس شالوش می باشد که موشک های دوربرد دشمن را در فضا شکار و نابود می کند. ولی اگر نوع جدیدی از موشک ها به بازار آید، ممکن است سامانه “پیکان سه” در برابر آن کارساز نباشد.