اسرائیل از خرید ماهواره اطلاعاتی ساخت روسیه توسط حکومت اسلامی ایران، از نظر امنیتی، نگران است

مقامات دولتی در اورشلیم و همچنین کارشناسان امور امنیتی در اسرائیل ابراز نگرانی می کنند که اگر رژیم ایران به یک ماهواره جاسوسی مجهز گردد، قادر خواهد بود اطلاعات زیادی در مورد فعالیت ارتش اسرائیل گردآوری کند و پادگان های اسرائیلی را رصد کند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در شماره امروز خود نوشته است که روسیه با فروش یک ماهواره اطلاعاتی به رژیم ایران موافقت کرده و این ماهواره به زودی به فضا پرتاب خواهد شد و فعالیت خود را برای گردآوری اطلاعات نظامی و غیرنظامی آغاز خواهد کرد و این امر ممکن است برای ارتش اسرائیل مفهوم منفی داشته باشد.

ظاهرا ماهواره ای که رژیم ایران از ایالات متحده خریده، برای مصارف غیر نظامی می باشد، ولی در ضمن خواهد توانست روی کشورهای خاورمیانه و به ویژه اسرائیل متمرکز گردد و فعل و انفعالات نظامی را نیز زیر نظر بگیرد.

تلاش رژیم ایران برای خرید این ماهواره و پرتاب آن به فضا توسط روسیه، از چند سال پیش آغاز شده بود و فرماندهان ارشد نظامی رژیم و از جمله قاسم سلیمانی، چندین بار در این زمینه به مسکو سفر کرده بودند.

نگرانی اسرائیل آن است که رژیم ایران، اطلاعات ماهواره ای را در اختیار حزب الله لبنان و همچنین گروه های تروریستی دیگری قرار دهد که آن ها را “محور مقاومت” می نامد.

اسرائیل همچنین ابراز نگرانی می کند که رژیم ایران بتواند اطلاعات حساس نظامی را در اختیار گروه های تروریستی وابسته به خود در عراق و یمن و سوریه نیز قرار دهد.

اسرائیل در ده سال اخیر چندین ماهواره اطلاعاتی به فضا پرتاب کرده و برخی اطلاعاتی که درباره فعالیت های هسته ای و موشکی رژیم ایران در رسانه های همگانی جهان قرار می گیرد، در واقع تصاویر و فیلم هایی است که توسط ماهواره های اسرائیلی گرفته شده است.