اسرائیل از قدرت موشکی رژیم ایران و عدم واکنش قاطع جهانی نگران است و چاره جویی می کند

برای مقابله با خطرات موشکی از جانب حکومت ایران، اسرائیل قصد دارد یک شبکه دفاعی بسیار پیشرفته تری برپا سازد که میلیاردها دلار هزینه آن خواهد بود. خبرگزار رادیو پیام اسرائیل گزارش می دهد که این برنامه مهمترین موضوعی بود که در نشست فوق العاده کابینه محدود امنیتی – سیاسی اسرائیل در روز گذشته (یکشنبه) مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از پیش اعلام شده بود که هدف از این نشست، بررسی خطرات فراینده امنیتی از جانب حکومت ایران علیه اسرائیل است.

با آن که گفتگوها در نشست کابینه محدود امنیتی – سیاسی کاملا محرمانه است، ولی اظهارات چند وزیر کابینه، کم و بیش آشکار می سازد که مباحثات روز گذشته بر چه محوری دور می زده است.

وزیر انرژی، دکتر یوال اشتاینیتس که در گذشته وزیر امور راهبردی بوده و پرونده ایران را در اختیار داشته، در سخنان امروز خود، ارزیابی کرد که حکومت اسلامی ایران به دروازه اسرائیل رسیده و باید به چاره جویی فوری پرداخت. ولی برخی سران دیگر کابینه در عین حال که این ارزیابی را “کمی اغراق آمیز” نامیدند، و گفتند که چنین خطری فوری نیست، تائید کردند که اسرائیل از هم اکنون باید همه تدابیر لازم را برای رویارویی با خطر فزاینده تعرضی رژیم ایران در منطقه بایندیشد و به اجرای آن بپردازد.

وزیر همکاری های منطقه ای، صخی هنگبی، امروز (دوشنبه) در یک گفتگوی رادیویی، در عین حال که تائید کرد خطر امنیتی از جانب رژیم ایران فوریت ندارد، خاطر نشان ساخت که از هم اکنون باید برای رویارویی با آن آماده شد.

افشاگری امروز وزیر امور خارجه، ییسرائل کاتس در مورد حمله پهپادی از جانب حکومت ایران علیه اسرائیل، جنجال برانگیز شده و برخی از محافل امنیتی، این افشاگری او را نکوهش کردند.

ییسرائل کاتس در این مصاحبه فاش ساخت که چندی پیش حکومت ایران قصد داشت با حمله همزمان ده ها پهپاد از خاک سوریه به سوی شمال اسرائیل، موجب وارد آمدن تلفات و خسارات زیاد گردد. ولی ارتش اسرائیل که همیشه با هوشیاری بسیار، کوچکترین تحرک نظامی در خاک سوریه را دنبال می کند، این نقشه را خنثی کرد و اکثر پهپادها در حریم هوایی سوریه و پیش از آن که به اسرائیل برسد، نابود شد.

اخبار مبهمی در این زمینه، ماه گذشته انتشار یافته بود. ولی این نخستین بار است که یک وزیر کابینه، آن را در این ابعاد افشاگری می کند.

وزیر همکاری های منطقه ای، صخی هنگبی، که در گذشته رئیس کمیسیون امنیت و امور خارجی کنست (پارلمان اسرائیل) بوده، و آگاهی زیادی از امور منطقه ای دارد، در مصاحبه رادیویی امروز گفت که در مجموع، رژیم ایران در ماه های اخیر مرتبا بر رفتارهای تعرضی خود می افزاید و هنوز با واکنش بازدارنده لازم روبرو نشده است.

او ارزیابی کرد که حمله به تاسیسات نفتی عربستان، در عین حال که بخشی از توانائی های موشکی و تعرضی رژیم ایران را آشکار ساخت، و با آن که یک اقدام جنگی تمام عیار بود، با واکنش تلافی جویانه لازم روبرو نگردید.

صخی هنگبی، در توضیح فزایندگی تعرضات حکومت ایران گفت که آن ها برای نشان دادن قلدری خود، نفتکش را به آتش کشیدند، بمب گذاشتند، توقیف کردند و حتی ربودند و پس از آن تاسیسات نفتی را که یک عمل جنگی واضح است، مورد تهاجم قرار دادند، ولی دنیا در برابر آن ها کوتاه آمد.

از سخنان این ورزیر باسابقه چنین برمی آید که دولت اسرائیل از این رویدادها نگران است و دوباره به این نتیجه می رسد که در دفاع از امنیت خود نباید به کشورهای دیگر متکی باشد و از هم اکنون، به چاره اندیشی بپردازد.

نشست روز گذشته کابینه سیاسی – امنیتی اسرائیل ساعت ها ادامه داشت ولی تصمیمی در آن گرفته نشد.

2 دیدگاه‌

 1. برادران و مؤمنانم دوستان اسرائیلی و یهودی من
  شما چرا نگران هستید
  بخدا سوگند دست خداوند بر سر امت یهودیان اسرائیل است
  جنگ اعراب و شیش روزه و یوم الکیپور را یادتان رفته که چگونه کمر دشمنانتان را شکست
  ستاره داوودی بر سر امت یهودیان اسرائیل
  آمین

 2. سلام ایران را مى توان دم دروازه های اسرائیل و در آسمان اسرائیل تصور کرد، هوشیاری وبیداری ارتش وسازمان های امنیتی را می طلبد، و دفاع وضربه قبل از حمله بهترین راه کار است.
  فعال کردن گروه های منتظر فرصت ( مخالفان داخل وخارج از کشور) وتحریک جامعه خواب جهانی توسط معارضان واپوزسیون های خارج از ایران می تواند سودمند باشد. جنگ بین گروه های فلسطینی و جنگ بین حزب الله وسایر احزاب سنی ومسیحی و بطور کل ایجاد دغدغه های زیاد برای مشغول شدن در همه نقاط مثل الان عراق.
  تحریک کشورهای عربی عضو اتحادیه خلیج وحمله به ایران( مى توان شعله دلخواه آتش ایران را با کشور دیگرى روشن کرد).
  بازی با ارزش نرخ دلار و گرانی مواد اولیه صنعتی.
  تشدید اختلاف بین مراجع تقلید در قم که بیشتر آنها مخالف ولایت فقیه و اعلمیت خامنه ای هستند.
  شکاف بزرگی بین فرماندهان سپاه پاسداران بعد از عزل جعفری ونصب سلامی بوجود آمد، و همچنین بدبینی بین فرماندهان ارتش و سپاه نیز وجود دارد.
  ایجاد مانورهای مشترک هوائی وموشکی در اسرائیل وبالا بردن توان نظامی اسرائیل. بتن کردن لباس نظامی برای خوش تیپ موساد.

Comments are closed.