اسرائیل از نرمش بایدن نسبت به رژیم ایران نگران است، ولی خود نیز هنوز آمادگی ندارد

در اسرائیل ابراز نگرانی می شود که دولت پرزیدنت بایدن به سرعت برای ازسرگیری مذاکرات اتمی با ایران گام برمی دارد و اسرائیل را در اقدامات خود سهیم نمی سازد.

همچنین خبر رسیده که دولت اسرائیل نیز همایشی را که قرار بود در آن جزئیات خواسته ها و انتظارات اسرائیل از این مذاکرات تهیه و تدوین گردد، هنوز برگزار نشده است.

پیشتر اعلام شده بود که قرار است نشست بزرگی با حضور نخست وزیر، وزیران دفاع و امور خارجه و همچنین فرمانده کل ستاد ارتش و کارشناسان و دست اندرکاران امور امنیتی و نظامی و کارشناسانی که تلاش اتمی رژیم ایران را دنبال می کنند، برپا گردد و این برنامه را تنظیم کند و به مقامات آمریکایی ارائه دهد. ولی این نشست هنوز برپا نشده است.

اسرائیل، در حال حاضر نه تنها با ویروس کورونا به سختی درگیر است، بلکه به چهارمین دور انتخابات زود هنگام نیز نزدیک می شود و روابط احزاب ائتلافی دولت به تیرگی گرایید که بی تردید روی فعالیت دولت برای جلوگیری از ادامه فعالیت اتمی ایران تاثیر گذار است.

محافل سیاسی اسرائیل همچنین ابراز نگرانی می کنند که مذاکرات رافائل گروسی رئیس آژانس بین المللی اتمی در تهران نیز به نتیجه مثبتی نرسد. زیرا تردیدی نیست که رژیم ایران برای ادامه اعطای اجازه بازرسی به ماموران آژانس از اماکنی که مشکوک به نظر می رسد، امتیازاتی طلب خواهد کرد که چرخش هسته ای رژیم را با سرعت بیشتری به گردش در خواهد آورد.

از دیدگاه اسرائیل، ادامه تولید اورانیوم ۲۰ درصدی و همچنین تولید اورانیوم فلزی و نصب سانتریفیوژهای نسل جدید، همه و همه نشانه هایی که پیشرفت سریع به سوی بمب هسته ای را حکایت می کند.

ناظران اسرائیلی همچنین می گویند که امتیازات اعطا شده از جانب پرزیدنت بایدن به حکومت ایران در هفته گذشته، با استقبال گسترده در حکومت ایران روبرو نشده و اقدام حسن نیت متقابلی را از جانب رژیم به دنبال نیاورده است.

آن ها می گویند که جناح تندرو در حکومت همچنان به رویکرد غیرقابل انعطاف ادامه می دهد و اظهاراتی که از جانب دولت روحانی شنیده می شود سندیت ندارد، زیرا تصمیم گیری نهایی در دست جناح علی خامنه ای و سپاه پاسداران است.

در پاسخ به این ارزیابی که دولت پرزیدنت بایدن با دولت روحانی که عمر آن رو به پایان است وارد گفتگو نخواهد شد، نمی تواند باعث دلخوشی گردد. زیرا در این چند ماه ممکن است گذشت های بیشتری از جانب دولت آمریکا اعلام گردد تا شاید موجب انعطاف جناحی گردد که بزودی قدرت را در تهران به دست خواهد گرفت.