اسرائیل از همه کشورهای علاقمند دعوت کرده متخصصین خود را برای بررسی اسناد، بفرستند

اسرائیل از همه کشورهای علاقمند دعوت کرد کارشناسان خود را به اورشلیم بفرستند تا اسناد اتمی ایران را از نزدیک مشاهده کنند و به معاینه میزان درستی آن ها بپردازند و اسناد مورد علاقه خود را مطالعه کنند.

قرار است فردا (پنجشنبه) یک هیات بلندپایه از کارشناسان اتمی کشورهای اروپای غربی برای همین منظور به اسرائیل بیایند. اسرائیل اعلام کرده که حاضر است رونوشت این اسناد و فیلم ها و پرونده های کامپیوتری را در اختیاب روسیه و چین نیز قرار دهد.

اسرائیل تاکید کرده که یک رونوشت از همه این اسناد را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز قرار خواهد داد. دبیرکل ای آژانس، یوکیا آمانو روز گذشته (سه شنبه) ادعا کرد که آژانس هیچ سندی در اختیار ندارد که حاکی از جنبه های نظامی برنامه های اتمی رژیم ایران باشد. او از آمادگی آژانس برای بررسی سندهایی که در اختیار اسرائیل است سخنی نگفت. وزیر خارجه جدید آلمان، هایکُ ماس از دبیرکل خواستار شد به بررسی جامع و جدی اسنادی بپردازد که اسرائیل توانسته است از ایران خارج کند.

(فرگوزلو)

حکومت ایران در دو روز گذشته، بدون آن که به این واقعیت اعتراف کند که حدود پانصد کیلو مهمترین اسناد اتمی رژیم ایران به اسرائیل انتقال یافته است، با فحاشی آشکار، نخست وزیر اسرائیل را “چوپان دروغگو” خواند ولی توضیح نداد که کدام بخش از سخنان نتانیاهو دروغ بوده است؟

به موازات این تکذیب فله ای، رژیم ایران در کشور شایع ساخته که اسنادی که نتانیاهو به آن ها اشاره کرده اصلا وجود ندارد و نخست وزیر اسرائیل در مورد در اختیار داشتن این اسناد، به دنیا دروغ گفته است.

حکومت ایران در حالی این گونه شایعات را برای پرده پوشی عمق شکست اطلاعاتی خود دامن می زند، که رئیس جمهوری ایالات متحده و وزیر خارجه آن کشور (که تا چندی پیش رئیس سی آی ای بود) برخی از این اسناد را دیده و صحت آن ها را تائید می کنند.

دولت های فرانسه و بریتانیا، با واقعی خواندن اسنادی که در اختیار اسرائیل است، استدلال کردند که این اسناد نشان می دهد که برجام یک توافق خوب است که توانسته است نیت رژیم ایران را در تولید بمب هسته ای متوقف سازد.

ولی نتانیاهو در سخنان پریشب خود با ارائه نمونه هایی از دروغگویی مقامات ارشد حکومت ایران که گفته بودند که آن رژیم هرگز قصد تولید بمب هسته ای نداشته و نخواهد داشت، تاکید کرد که توافق برجام بر دروغ پایه گذاری شده و نمی تواند قابل اعتماد باشد.

او گفت: همین واقعیت ساده که رژیم ایران اسناد مربوط به فعالیت های اتمی – نظامی خود را همچنان نگاه داشته و در انباری ذخیره کرده بود، نشان می دهد که قصد داشته اند در اولین فرصت ممکن، برنامه های اتمی را از سر بگیرند.

اروپائیان همچنین، به درستی تاکید می کنند که همه اسناد ارائه شده از جانب نتانیاهو، به دوران پیش زا برجام باز می گردد و شامل هیچگونه تخلفی از جانب حکومت ایران در دوران پسابرجام نیست. ولی اسرائیل می گوید: همان گونه که رژیم ایران در گذشته دروغ گفته، امروز هم آزانس بنی المللی از امکانات کافی برای راستی آزمایی برخوردار نیست.

برخی منابع خبری فاش ساختند که اکنون اسرائیل و برخی دیگر از کشورها تلاش گسترده ای را آغاز کرده اند که بتوانند ده ها هزار برگ اسناد اتمی را که به زبان فارسی نگاشته شده است، به انگلیسی برگردانند تا کارشناسان غیر ایرانی بتوانند به دقت آن ها را بررسی و ارزیابی کنند.