اسرائیل اصرار دارد به کمک های انسان دوستانه به آوارگان سوریه، در آینده نیز همچنان ادامه دهد

در همان حال که کارشناسان نظامی پیش بینی می کنند که ارتش سوریه پس از سرکوب خیزش مردمی در جنوب سوریه، جنگ را در بخش سوریه بلندی های گولان ادامه خواهد داد، اسرائیل در کنار آمادگی های جنگی، می کوشد که کمک انسان دوستانه این کشور به آوارگان سوری نیز همچنان ادامه یابد.

در گزارش ها آمده است که اسرائیل هم اکنون با سازمان های بین المللی در تماس است که حتی اگر ارتش سوریه دوباره بر بخش سوری بلندی های گولان مسلط شود، حق آسیب رساندن به آوارگان را نداشته باشد و اسرائیل بتواند همچنان بخشی از نیازهای روزانه آوارگان را تامین کند.

اسرائیل در دو هفته اخیر صدها تن آذوقه و وسائل زندگی برای آواردگانی که به آن سوی مرز رسیده اند ارسال کرده و شماری از آنان که به شدت زخمی بوده اند، به بیمارستان های اسرائیل انتقال یافته اند.

فرستادن کمک های انسان دوستانه از جانب اسرائیلی برای اهالی مرزی سوریه، از دو سال پیش آغاز گردید و حدود سه هزار نفر از زخمی شدگان غیرنظامی جنگ در سوریه نیز تا کنون به طور رایگان در بیمارستان های شمال اسرائیل مورد درمان قرار گرفته اند.

اسرائیل به شدت بیم دارد که اگر ارتش سوریه به این آوارگان دسترسی یابد، شمار زیادی از آنان را قتل عام خواهد کرد. اسرائیل از جامعه بین المللی خواهان جلوگیری از وقوع چنین جایتی می باشد.

در همین حال، ارتش اسرائیل به آمادگی خود در نواحی مرزی با سوریه ادامه می دهد و انجام مشورت های نظامی ادامه دارد. ولی تصور می رود که از شدت بحران نظامی کمی کاسته شده باشد، زیرا دستور داده شده که شماری از دستگاه های سیستم ضد موشکی گنبد آهنین، از شمال کشور به جنوب و نواحی پیرامونی غزه انتقال یابد.

امروز (آدینه) احتمال می رود که آشوبگران در غزه، در ساعات بعد ازظهر و پس از پایان نماز جمعه، دوباره در کنار خط مرزی با اسرائیل گرد آینده و به اغتشاش دست بزنند. ولی شدت آن نظیر ماه گذشته نخواهد بود.

اکنون چند هفته است که شمار کمتری از اهالی غزه در تظاهرات روز جمعه شرکت می کنند و به عملیات خشونت بار علیه اسرائیل دست میزنند. به همین علت، شمار تلفات آن ها نیز تقریبا به صفر رسیده است.

با این همه، مساله رویارویی با بادبادک های آتشزا، همچنان یکی از نگرانی های مقامات اسرائیلی است که هنوز نتوانسته اند این شیوه تعرضی را به طور کامل خنثی کنند و احتمال می رود که راه حل های مورد آزمایش نیز چندان کارساز نبوده است.

وقوع آتش سورزی در بیشه زارها و مزارع کشاورزی اسرائیل که در نزدیکی نوار غزه واقع شده همچنان ادامه دارد.

روز گذشته (پنجشنبه) رکورد جدیدی از وقوع آتش سوزی به وجود آمد و ارزیابی می شود که جمعه سه میلیون مترمربع سیزه زار در آتش سوخت. ارزیابی شده که مساحت زمین هایی که در دو ماه گذشته دچار آتش سوری گردیده،  به ۳۳ میلیون متر مربع می رسد.

اهالی آبادی های پیرامونی وار غزه می گویند که این آتش سوزی ها، حتی از حملات راکتی حماس در سال های گذشته بدتر است. اشاره اهالی به راکت هایی با نام قسام است که از نوع بسیار ابتدایی بود و اکثرا به هدف اصابت نمی کرد، ولی زندگی مردم بخش جنوب غربی کشور را فلج کرده بود.

در حوادث روز گذشته (پنجشنبه) دو کودک خردسال که شاهد فرود آمدن یک بادکنک با گاز هلیوم بودند، بلافاصله پس از آغاز آتش سوری، دو بطری آب آشامیدنی را که با خود حمل می کردند روی آن ریختند و آتش را فرونشاندند.