اسرائیل: اقدامات تلافی جویانه ایران از عراق یا یمن خواهد بود

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که حمله ایران به اسرائیل احتمالا از یمن یا عراق انجام خواهد شد و اسرائیل اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد ایران در آنجا هواپیماهای هدایت شونده و موشک‌های هوشمند را توسعه داده است.

هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل روز جمعه پنجم دی (۲۵ دسامبر) در مصاحبه با وبسایت خبری ایلاف (عربستان سعودی) گفته است که اسرائیل تحرکات ایران در منطقه را زیر نظر دارد و حدس می‌زند تهدیدهای ایران به احتمال زیاد از عراق و یمن متوجه اسرائیل باشد.

سخنگوی ارتش اسرائیل خاطرنشان کرد که ایران طیف گسترده‌ای از توانایی‌ها را در منطقه، و به طور خاص در عراق و یمن توسعه داده است که شامل هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته و موشک‌های هدایت از راه دور است و این را نشان دهنده “توانایی بزرگ ایران” در منطقه دانسته است.

“حلقه‌های ایران در جنگ نیابتی”

به باور او با توجه به ضربات زیادی که ایران در یک سال گذشته خورده بدون اینکه بتواند پاسخی به آنها دهد، احتمال حملات تلافی‌جویانه از سوی این کشور وجود دارد. او ایران را به “یک بشکه مواد منفجره” تشبیه کرده و هشدار داده که باید در حالت آماده باش بود.

از جمله ضرباتی که ایران در طول یک سال گذشه خورده کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در عراق و تلفات نیروهای ایران و خسارات‌های بسیار در سوریه بر اثر حملات مداوم اسرائیل است. همچنین انفجارهای مرموز در چندین سایت و تاسیسات هسته‌ای ایران و ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای این کشور و هم‌چنین تحریم‌های بین المللی همراه با بحران کرونا تاثیر مخربی بر ایران داشته است.

زیلبرمن با اشاره به اینکه عراق و یمن به عنوان “حلقه دوم ایران” شناخته می‌شود، از لبنان و سوریه به عنوان “حلقه اول ایران” در درگیری‌های نیابتی خود با اسرائیل یاد کرده و گفته است اسرائیل از نزدیک وضعیت دو کشور را رصد می‌کند.

“سال برترین امنیت” برای دولت اسرائیل

زیلبرمن با اشاره به نزدیک شدن سالگرد ترور سلیمانی گفته است که ایران ممکن است از این موقعیت برای شروع یک حمله علیه اسرائیل یا ایالات متحده استفاده کند. او یادآور شده که آمریکا و اسرائیل از نظر ایران تفاوتی باهم ندارند.

سخنگوی ارتش اسرائیل در پاسخ به سوالی درباره مشاهده یک زیردریایی نیروی دریایی اسرائیل هنگام عبور از کانال سوئز در اوایل این هفته، گفت که نمی‌تواند گزارش را تأیید کند اما خاطرنشان کرد که ارتش اسرائیل آزادانه در خاورمیانه فعالیت می‌کند و زیردریایی‌های اسرائیلی به “مکانهای مختلف دور و نزدیک” گسیل می‌شوند.

زیلبرمن سال ۲۰۲۰ را “سال برترین امنیت برای دولت اسرائیل” دانست و گفت که دولت یهود توانایی خود را در انجام عملیات هدفمند و هوشمندانه ثابت کرده است. او تاکید کرد: «ارتش اسرائیل در سال گذشته بیش از حد معمول عملیات را رهبری کرده و تقریبا با هیچ واکنشی روبرو نشده است.»

حملات سایبری ایران “تا حدودی موفق بوده است”

به گفته زیلبرمن اسرائیل قصد ندارد تلاش‌های خود را برای جلوگیری از نفوذ ایران در سوریه و لبنان را متوقف کند و مجموعه گسترده‌ای از سیستم‌های ضدهوایی مستقر در سوریه نیز برای ارتش اسرائیل سدی به شمار نمی‌رود. او در مورد دخالت اسرائیل در لبنان و افزایش تنش با حزب‌الله، از دادن پاسخ مستقیم اجتناب کرد اما گفت که اسرائیل از فعالیت‌های حزب‌الله اطلاع دارد و می‌داند که چگونه باید هرگونه سلاح یا فن آوری “این گروه تروریستی” را خنثی کند.

سخنگوی ارتش اسرائیل در مورد حملات سایبری اخیر که توسط گروه‌های هکر ایرانی علیه اسرائیل انجام شده، اعتراف کرد که تلاش‌های ایران در این جبهه افزایش یافته و تا حدودی نیز موفق بوده است. او توضیح داد که هکرهای ایرانی معمولا شرکت‌های غیرنظامی را که با ارتش کار می‌کنند هدف قرار می‌دهند. او در عین حال تاکید کرد که خسارت‌ها “ناچیز” هستند. زیلبرمن به این نکته اشاره کرد که سال ۲۰۲۱ شاهد حملات بیشتری از این نوع خواهیم بود، زیرا جنگ سایبری میدان نبرد دوران ما خواهد بود.

توانایی اسرائیل را “محک نزنید”

روز دوشنبه گذشته آویو کوچاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل در مراسمی که برای “سربازان نمونه” برگزارش شد، خطاب به ایران گفت: «اگر اسرائیل مورد حمله قرار گیرد ایران هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد» و اسرائیل «برنامه های تلافی جویانه ما آماده شده و آنها عملی شده‌اند.»

او در این مراسم گفت که اسرائیل اخیرا متوجه افزایش تهدیدهای ایران شده است و ایران و متحدان آن در منطقه را تهدید کرد که به فکر اقدام مستقیم یا نیابتی علیه این کشور نباشند، زیرا اسرائیل “به تمام کسانی که چه به طور جزئی و چه به طور کامل” در فعالیت‌ها علیه این کشور یا علیه اهداف آن مشارکت کنند، “خواه دور، خواه نزدیک”، حمله خواهد کرد. او به “دشمنان” توصیه کرد که توانایی اسرائیل را “محک نزنند”.

برگرفته از دویچه وله فارسی