اسرائیل امکان تزریق دوز چهارم را بررسی می کند و میلیون ها واحد واکسن اضافی سفارش داده می شود

در اسرائیل، در همان حال که تزریق دوز سوم واکسن ضد کورونا به خوبی پیش می رود، این احتمال مطرح است که شش ماه دیگر و یا کمی پس از آن، اهالی ناچار باشند به دوز چهارم نیز روی آورند زیرا با توجه به گونه های جدید ویروس که هرازگاهی از یک کشور دیگر سر بیرون می آورد، دولت اسرائیل تصمیم دارد میلیون ها واحد دیگر واکسن را به بهای چند میلیارد دلار سفارش دهد تا همیشه ذخیره کافی وجود داشته باشد.

در اسرائیل، پس از پیدایش گونه دلتا از ویروس کورونا، دوباره شمار مبتلایان و فوت شدگان به شدت بالا رفته و از دیدگاه چندین کشور اروپایی، اسرائیل به یک منطقه قرمز مبدل گردیده و از این رو ورود مسافران و گردشگران اسرائیلی را ممنوع ساخته اند.

اکنون چند هفته است که اسرائیل با موج جدید کورونا دست و پنجه نرم می کند و هر روز حدود ده هزار نفر مبتلایان جدید تشخیص داده می شوند و حدود بیست نفر فوت می کنند. البته با ادامه تزریق دوز سوم واکسن، در روزهای اخیر شمار مبتلایان رو به کاهش است، ولی هنوز متوقف نشده و یا به حداقل نرسیده است.

درصد بسیار بزرگی از افراد در خطر، دوز سوم را دریافت کرده اند، ولی واکسیناسیون دانش آموزان دبستانی و دبیرستانی با مشکل روبرو شده، زیرا برخی خانواده ها بیم دارند که این واکسن برای کودکان آن ها خطرناک باشد.

مدارس اسرائیل بازگشایی شده، ولی در مورد برخی کلاس ها، آموزش از راه دور و به صورت دیجیتال انجام می گیرد، زیرا شمار دانش آموزانی که واکسن زده اند به حد نصابی نمی رسد که بتواند تدریس را به صورت مستقیم انجام داد.

همچنین، سال نو یهودی دو روز دیگر (دوشنبه شب) آغاز می شود و پس از آن چند عید دیگر نیز فرا می رسد که همگی با نیایش و رفتن به کنیسا (نیایشگاه یهودی) همراه است و بیم می رود که اگر توصیه های احتیاطی رعایت نگردد، دوباره باعث افزایش موارد ابتلا شود.

در شبانه روز گذشته یازده هزار ابتلای جدید شناسایی شده و شمار کل مبتلایان به ۱۰۴ هزار نفر رسیده . ۷۱۲۹ نفر نیز تاکنون جان باخته اند. در حال حاضر ۶۵۴ نفر در بیمارستان ها بستری هستند