اسرائیل بازمانده پهپاد سرنگون شده سپاه قدس در خاک این کشور را به خبرنگاران نشان داد

ارتش اسرائیل قطعات متلاشی شده پهپاد ایرانی را که در خاک این کشور سرنگون شد، به خبرنگاران نشان داد. هنوز مشخص نشده است که آیا این پهپاد تقلیدی از پهپاد رادار گریز و پیشرفته آمریکایی که چند سال پیش در آسمان خراسان شکار شد و یا نوع دیگری است که حکومت ایران فنآوری آن را از کشورهای دوست خود خریداری کرده است.

کارشناسان نظامی اسرائیل هنوز نگفته اند که آیا این پهیپاد یک پرنده گردآوری اطلاعات بوده و یا ماموریت پرتاب بمب داشته است.

مقامات ارتشی فاش ساختند که اسرائیل از دیرباز فعالیت سپاه پاسداران در خاک سوریه را دقیقا زیر نظر داشته و به ویژه فعالیت پهپادهای سپاه قدس را رصد می کرده است.

یکی از پایگاه هایی که در جریان عملیات دیروز نیروی هوایی اسرائیل هدف قرار گرفت، قرارگاه فرستادن  پهپادها بود.

معلوم می شود که رکن اطلاعات ارتش اسرائیل اطاقک فرماندهی پهپاد را زیر نظر داشته و از لحظه ای که این پهپاد به پرواز در آمد، هلیکوپتر اسرائیلی مسیر آن را دنبال می کرد تا معلوم شود که چه ماموریتی دارد.

پس از آن که پهپاد وارد حریم هوایی اسرائیل شد و مسافتی را پیمود، به هلیکوپتر دستور شلیک داده شد.

پایگاه اصلی پهپادهای سپاه قدس در خاک سوریه، در استان تدمور (پالمیرا) قرار دارد که سال گذشته افراد داعش بر آن جا تسلط یافته و به ویران کردن آثار باستانی پرداخته بودند.

عملیات اطلاعاتی سپاه قدس در خاک سوریه، با حمایت ارتش آن کشور و اجازه دولت دمشق انجام می شود

این گزارش های فشرده را نیز می توانید بخوانید:

نخست وزیر اسرائیل در یک تماس تلفنی دیگر با رئیس جمهوری روسیه، دوباره به وی گفت که اسرائیل اجازه نخواهد داد که نیروهای مسلح حکومت اسلامی ایران در سوریه استقرار یابند و برای دفاع از خود به هر اقدام ضروری دست خواهد زد. پرزیدنت ولادیمیر پوتین متقابلا از اسرائیل خواستار شد از اقداماتی خودداری ورزد که ممکن است باعث افزایش بحران در منطقه شود.

یک وزیر اسرائیلی گفت که سر مار در ایران است و اسرائیل باید سیاست قاطعانه تری در برابر عملیات تحریک آمیز رژیم ایران در پیش گیرد.

یک تحلیلگر اسرائیلی ارزیابی کرد که رژیم ایران می کوشد دولت روسیه را به درگیری و رویارویی با اسرائیل بکشاند و پرواز پهپاد ایرانی به سوی خاک اسرائیل در چارچوب این نیت بوده است.

کارشناسان اسرائیلی می گویند که حوادث سپیده دم روز گذشته فرصت بسیار مناسبی برای ارتش اسرائیل بود که بتواند سیستم ضد هوایی سوریه را متحمل خسارات سنگین کند.

هدف اسرائیل در دراز مدت همیشه آن بوده که برتری هوایی خود را در منطقه حفظ کند.

کارشناسان اسرائیلی می گویند که حوادث دیروز یک بار دیگر برتری اطلاعاتی اسرائیل را به اثبات رساند. زیرا اطاقک فرماندهی پهپادها، متعلق به سپاه پاسداران در سوریه، از جانب اسرائیل زیر نظر بود و از لحظه ای که پهپاد پرتاب شد، هلیکوپتر اسرائیلی آن را رصد می کند و یک دقیقه و نیم پس از آن که وارد خاک اسرائیل شد، هلیکوپتر آن را سرنگون کرد.

اسرائیل هنوز قطعات متلاشی شده پهپاد ایرانی را به خبرنگاران نشان نداده است. ولی ارزیابی می شود که آن تقلیدی از پهپاد آمریکایی است که چند سال پیش توسط حکومت ایران شکار شد و گفته شده بود که رادارگریز است.

گزارش های مشروح تری درباره رویدادهای شبانه روز اخیر، در ساعات آینده در وبسایت ما قرار خواهد گرفت.

 

یک دیدگاه

  1. نخست وزیر اسرائیل در یک تماس تلفنی دیگر به رئیس جمهوری روسیه گفت اصلاً دفعات دیگر اسرائیل تماس تلفنی نخواهد داشت شاید روسیه بیش از پیش اصلاً بقدری مشغول است که اسرائیل خود رئیس خود است

Comments are closed.