اسرائیل با تغییر تصمیم پیشین خود، ورود دو بانوی مسلمان و فلسطینی کنگره آمریکا را ممنوع کرد

بانو رشیده طَلائب (راست) و خانم الهام عُمر نمایندگان مسلمان کنگره آمریکا از نخستین روز اعلام کرده بود که مبارزه با اسرائیل، هدف اصلی آنان است

تصمیم اسرائیل برای ممنوع ساختن ورود دو بانوی عضو کنگره آمریکا به این کشور، در ایالات متحده و رسانه های جهانی بازتاب گسترده ای داشت و واکنش های زیادی به دنبال آورد. حزب دموکرات آمریکا این اقدام را به شدت نکوهش کرد. ولی پرزیدنت ترامپ و طرفداران او از این اقدام اسرائیل ابراز خرسندی کردند.

سخن از یک بانوی فلسطینی زاده به نام رشیده طلائب و یک بانوی سومالیایی تبار به نام الهام عُمَر است که هر دو مسلمان هستند و از روزی که به کنگره راه یافتند اعلام کردند که مخالفان شدید اسرائیل می باشند و از تحریم ها علیه این کشور جانبداری می کنند و هدف اصلی خود را دفاع از فلسطینیان می دانند و به شدت با ادامه کمک های مالی و نظامی به اسرائیل مخالفند و خواهان تغییر سیاست آمریکا و قطع همکاری ها با اسرائیل می باشند.

این دو اعلام کرده بودند که قصد دارند به اسرائیل بیایند تا از نزدیک، با آن چه که “ستمگری های رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین” نامیده اند آشنا شوند و به مبارزه موثرتری علیه این کشور دست بزنند.

اسرائیل ابتدا اعلام کرده بود که نه تنها با دیدار این دو تن مخالفتی ندارد، بلکه تسهیلاتی نیز برای آنان فراهم خواهد آورد. ولی پرزیدنت ترامپ با انتشار یک پیام توییتری نوشته بود که اعطای اجازه ورود به دو بانویی که جز فتنه گری هدفی ندارند نشان ضعف اسرائیل تعبیر خواهد شد.

به دنبال این پیام بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نشست ویژه ای با حضور وزیران ارشد و سران سازمان های اطلاعاتی و امنیتی کشور و مقامات وزارت خارجه ترتیب داد و پس از ساعت ها بحث و بررسی، اعلام شد که ورود آن دو ممنوع خواهد بود.

رسانه های آمریکایی با قاطعیت ارزیابی کردند که این تصمیم، به دنبال پیام رئیس جمهوری ایالات متحده بوده است. ولی مقامات دولت اسرائیل ادعا می کنند که اعلام ممنوعیت دیدار به علت آگاهی از برنامه سفر و اقامت آنان است که قصد داشتند در دیدار از مسجد الاقصی در اورشلیم به اقدامات تحریک آمیز دست بزنند و همچنین در یک رشته اقدامات نمایشی در حمایت از تحریم اسرائیل و حمایت از ترور فلسطینی به عمل آورند.

برای نخستین بار، حتی لابی اسرائیل در کنگره آمریکا که “ایپاک” نامیده می شود و با نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مناسبات دوستانه ای دارد، از این تصمیم دولت اسرائیل انتقاد کرد.

همچنین شمار زیادی از نمایندگان ارشد دموکرات در کنگره آمریکا، این تصمیم اسرائیل را آسیبی به آینده روابط ایالات متحده با اسرائیل دانستند.

رشیده طلائب و الهام عمر، در واکنش های خود نوشتند که چگونه ممکن است که اسرائیل ادعای دموکراسی می کند و در همان حال از دیدار دو تن از نمایندگان کنگره آمریکا که در واقع نمایندگان ملت آمریکا هستند جلوگیری می کند.

طرفداران حزب جمهوریخواه آمریکا این تصمیم اسرائیل را مورد تحسین قرار دادند و از جمله گفتند: شما نمی توانید فردی را که خواهان آسیب رساندن به شماست، وارد خانه خویش کرده و با او قهوه بنوشید.

در شبکه های اجتماعی فارسی زبان نیز دیدگاه های موافق و مخالفی نسبت به این تصمیم اسرائیل انتشار یافت.

یک کاربر با نام مستعار “ترانه” نوشت: «اسرائیل این کار را زیر فشار ترامپ کرد. دو نماینده منتخب مردم آمریکا، فقط به دلیل این که از نژاد غیرسفید هستند، فلسطینی و سومالیایی هستند، مورد تنفر ترامپ و اسرائیل قرار می گیرند. این دو بانو قطعنامه های متعدد سازمان ملل در مورد اسرائیل را تائید می کنند و خواهان خروج اسرائیل از سرزمین های اشغالی هستند و بس».

کاربر دیگری با نام مستعار “چلچله” نوشت: «این یکی از بهترین خبرهایی بود که در روزهای اخیر شنیدم»

کاربر دیگری، واکنش خود را با شعر حافظ آغاز کرد و نوشت: «باده با مُحتَسِبِ شهر ننوشی حافظ، که خورد باده ات و سنگ به جام اندازد»

این کاربر که نام خود را ذکر نکرده، در ادامه واکنش خود نوشت: «از لحظه ای که این دو تن قدم در پارلمان گذاشتند، یهودستیزی کردند و به اسرائیل ستیزی پرداختند. آیا حالا انتظار دارند که اسرائیل با آغوش باز از آن ها پذیرایی کند؟»

6 دیدگاه‌

 1. سلام. کار بسیار درستی کردید. از یک طرف با ادای طرفداری بیش از اندازه و نگاه یکطرفه خود به دولت اسرائیل، شکاف و نفرت بین مسلمان و یهودی را در کشورتان افزایش می دهند، از طرف دیگر با ارسال پیامهای بخشهای دیگر حاکمیت خود ادای طرفداری از فلسطینیها را در دنیا به خود می گیرند. تا با کارت دفاع از فلسطینیها برای ایالات متحده در کشورهای مسلمان آبرو بخرند. اقدام دولت اسرائیل را در راه ندادن این دو نفر را تایید می کنم.

 2. با درود بر ملت اسرائیل و کشور اسرائیل ، باید بنویسم که متاسفانه اسرائیل با عناصر دشمن بسیار لیبرال منش رفتار میکند در حالیکه این سو استفاده چیان از دمو کراسی آمریکایی و اسرائیلی با تمام قوا مشغول نفرت پراکنی و توطئه علیه ارزشهای آمریکایی و اسرائیلی هستند و با حمایت اراذل و اوباش تروریستی اسلامی و چپهای اروپایی یک لحضه از لجن پراکنی دست بر نمیدارند ، با این جماعت باید مثل اربابان آنها برخورد کرد ، آقای ناتان یاهو با برگزاری جلسه ویژه دولت در مورد این دو زن که در واقع پادوی تروریستهای آخوندی و اسلامی هستند غیر مستقیم برای آنها موج تبلیغاتی راه میاندازد و بنوعی آنها و اربابانشان را گنده میکند ، اسرائیل براحتی میتوانست با صدور یک بیانیه کوتاه این دو شیاد و دلقک های استعمار را به کشورش راه ندهد و بحث را کشدار نمیکرد !

 3. رنگ رخسار خبر می دهد از سر درون. واقعا امثال این دو نفر خانم که در مهد دمکراسی آمریکا، شانس زندگی و شرایط خوب را دریافت کرده اند، ولی کینه توزی که در خون آنهاست را نتوانسته اند مهار کنند. اگر به این افراد فرصت و امکانات بیشتر داده شود ، آمریکا را هم همچون کشورهای خود به ویرانه و هرج و مرج تبدیل می کنند. پای اینگونه افراد به هر جا باز شود ، جز شر چیزی عاید آنجا نمی شود .متاسفانه رای دهندگان به اینها سخت دچار اشتباه شده اند ، اینها در حقیقت برای ویرانی آماده اند. مراقب باشید

 4. آمدن و ویزیت دوعضو سپاه پاسداران از اسرائیل بهتر از آمدن این دو بانو است.آن دو سپاهی ازخانه دشمن اند ودرلباس دشمن ولی این دو درلباسِ خانه دوست.

 5. ای کاش این دو خانم به کنگره امریکا راه پیدا نمیکردن . اول هدف خودشون رو دفاع از فلسطین و مبارزه با اسرائیل بیان کردن و بعد از ممنوع کردن ورودشون به اسرائیل گفتن چطور تونستند نمایندگان مردم امریکا رو ممنوع ورود کنن ،،بلاخره شما خانوما نماینده مردم امریکایید یا مردم فلسطین،
  اسراییل هم تصمیم درستی گرفت

 6. با سلام و درود و احترام تصمیم بسیار درستی گرفت اسرائیل به امید روزی که این جنگ و دعواها تمام بشن همه به حقوق هم احترام بگزارند و مسلمان و یهود و مسیحی و حتی شیطان پرست همه با رعایت حقوق همدیگر در چهارچوب قوانین بین الملل در کنار هم مثل انسان زندگی کنیم و به مرزهای هم تجاوز نکنیم.
  باور بفرمائید ما ایرانیان از حمله رژیم حاکم بر کشورمان به اسرائیل و هیچ کشور دیگری لذت نمی‌بریم.
  ما یک سقف بالای سرمان میخواهیم و غذا روی میز و این فقط در سایه صلح و آرامش میسر میشه هیچ کشور و مملکتی از جنگ و دعوا و شرارت به جایی نرسیده.
  اسرائیل هم باید رفتارهای پرخطر را کنار بگزارم حمله‌به درون خاک عراق و سوریه با جنگنده های f35 این بهانه رو به کشورهای منطقه میده تا مقابله به مثل کنند.
  برای دفاع از خودش اسرائیل هر کاری باید بکنه مجازات حمله کننده کوبیدنش هست خود حمله کننده نه فرسنگها دورتر از مرزهاش.
  حالا با این اقدامش اسرائیل فرصت برقراری روابط با عراق رو از دست داد.
  در صورتیکه‌با روابط خوب با عراق میتونست ایران را از عراق بیاندازه بیرون.

Comments are closed.