اسرائیل با تکنولوژی پیشرفته، پنجمین تونل حماس را شناسایی و منهدم ساخت

ارتش سرائیل امروز (یکشنبه) اعلام داشت که دالان زیرزمینی جدیدی بین نوار غزه و خاک اسرائیل کشف شده که گروه تروریستی حماس قصد داشته از طریق آن افراد مسلح خود را به داخل خاک اسرائیل بفرستد، تا به کشتار مردم غیرنظامی دست بزنند.

در طول ماه های اخیر این پنجمین تونلی است که در فاصله بین غزه و خاک اسرائیل شناسایی می شود.

حفر این تونل چند صد متر به داخل خاک اسرائیل رسیده بود، ولی ارتش اسرائیل از ماه گذشته حفر آن را زیر نظر داشته و مواظب بوده که پیش از ویران کردن آن، آسیبی به شهروندان وارد نشود.

مقامات ارتشی می گویند که حماس قصد داشته این تونل را به سایر دالان های زیرزمینی در غزه متصل سازد و یک شبکه تهاجمی علیه اسرائیل به وجود آورد.

آگاهان می گویند که شناسایی و انهدام این تونل، روی دالان های زیرزمینی دیگری نیز که حماس هم اکنون مشغول ساخت آن ها می باشد، تاثیر گذار خواهد بود.

آگاهان گفتند که اگر حماس موفق به حفر نهایی این تونل می شد، می توانست یک خطر امنیتی چشمگیر باشد.

اسرائیل در ماه های اخیر وسائل الکترونی حساس و پیشرفته و همچنین امکانات دیگری در اطراف نوار غزه مستقر ساخته که قادر است تونل های در حال حفر را شناسایی کند.

سران حماس گفته بودند که ایجاد راهروهای زیرزمینی برای رخنه یابی به داخل اسرائیل و غافلگیر کردن مردم غیرنظامی، یکی از شیوه های راهبردی آن در نبرد با اسرائیل است. ولی آگاهان می گویند که با نصب وسائل تکنولوژی اسرائیل در مرز با غزه، این امکان حماس عملا خنثی شده است.

پیش از آن، حماس مبالغ ریادی از امکانات مالی خود را در راه تولید موشک و راکتت به کار برد و در ظرف چند سال، بیش از هیجده هزار موشک به سوی خاک اسرائیل شلیک کرد. ولی پس از طراحی و ساخت سیسستم ضد موشکی موسوم به “گنبد آهنین”، توان حماس در پرتاب موشک به داخل اسرائیل تقریبا به صفر رسیده و این استراتژی، کاملا شکست خورده است.

وزیر دفاع اویگدور لیبرمن، امروز (یک شنبه) ضمن ابراز قدردانی از کارشناسان نظامی اسرائیل که تونل ها را شناسایی و خنثی کردند، دوباره به حماس توصیه کرد از این تلاش های جنگی دست بردارد و توان خود را صرف بهبود حال مردم غزه سازد.

وزیر دفاع اسرائیل، همین توصیه را در رابطه با تظاهرات روزهای جمعه حماس نیز مطرح ساخت. لیبرمن گفت که حماس چندین میلیون دلار صرف برگزاری این تظاهرات کرده که حساب کنید با آن جه مقدار دارو می شد برای بیمارستان های غزه خریداری کرد.

 

در جریان یک انفجار در غزه که هنوز از چگونگی آن اطلاعات دقیقی به دست نیامده، چهار فلسطینی کشته شدند. فلسطینیان در خانه های خود و یا در کارگاه های ابتدایی، و بدون رعایت موازین ایمنی، به تولید جنگ افزار می پردازند.

این حادثه در حالی رخ داد که در روزهای جمعه سه هفته اخیر نیز بیش از سی فلسطینی در رویارویی با ارتش اسرائیل کشته شده اند و به گفته مقامات غزه، حدود دو هزار نفر نیز زخمی گردیده اند، که آسیب بخش عظیمی از آن ها در اثر استنشاق گاز اشک آور و نارنجک های ضد شورش بوده است.

انفجار روز گذشته (شنبه) در غزه، در بخش جنوبی آن سرزمین و در فاصله کمی از مرز اسرائیل رخ داده است. کشته شدگان، همگی افراد مسلح بودند.

فلسطینی ها ادعا کردند که انفجار به دنبال درگیری با سربازان اسرائیلی رخ داده، ولی ارتش اسرائیل این ادعا را نادرست خواند و اعلام داشت که هیچگونه عملیاتی در آن نواحی جریان نداشته است.

 

2 دیدگاه‌

  1. ولی ارتش اسرائیل
    وسائل الکترونی
    وزیر دفاع اسرائیل، همین توصیه را در رابطه با تظاهرات روزهای جمعه حماس نیز مطرح ساخت. لیبرمن گفت که حماس چندین میلیون دلار صرف برگزاری این تظاهرات کرده که حساب کنید با آن جه مقدار دارو می شد برای بیمارستان های غزه خریداری کرد.
    ببخشید، یک ضرب النثل محلی در استهبان هست که می گوید:پول حرام صرف شراب شور و فاحشه ی کور می شود.

Comments are closed.