اسرائیل: با روسیه به تفاهم نرسیده ایم. خروج ایران از سوریه باید کامل باشد

یک روز پس از آن که سفیر روسیه در سازمان ملل اعلام داشت که دولت مسکو با دولت اورشلیم پیرامون عدم حضور نیروهای وابسته به رژیم ایران در جنوب سوریه به توافق رسیده اند، اسرائیل می گوید که چنین تفاهمی وجود ندارد و دولت اورشلیم همچنان خواستار آن است که نیروهای مسلح رژیم ایران، از سراسر سوریه خارج شوند و اسرائیل این راه حل جزیی را نمی پذیرد.

سفیر روسیه در سازمان ملل، واسیلی نِبِنزیا   در سخنان روز گذشته خود گفته بود که چنین تفاهمی بین  دو کشور به وجود آمده و اگر هنوز به اجرا گذاشته نشد، در آینده نزدیک عملی خواهد شد.

حکومت اسلامی ایران و دولت سوریه نیز وجود چنین تفاهمی بین روسیه و اسرائیل را نادرست خواندند و حتی تکذیب کردند که چنین امری وجود دارد. دولت های تهران و دمشق ادعا می کنند که هیچ نیروی رزمنده ایرانی در سوریه وجود ندارد و افراد سپاه قدس که در سوریه به سر می برند، تنها نقش “مستشاران نظامی” ایفا می کنند و در جنگ حضور فعال ندارند.

آن ها توضیح نمی دهند که اگر چنین است، چگونه بیش از یک هزار نفر از افراد سپاه قدس تا کنون در سوریه کشته شده اند.

سوریه و حکومت ایران، از حضور حزب الله لبنان نیز سخنی نمی گوید و این در حالی که این گروه وابسته به حکومت ایران اکنون چند سال است، به ویژه در بخش های شمالی سوریه علیه ساکنان سنی مذهب می جنگد و خود نیز تلفات زیادی داده است

وزیر خارجه سوریه، ولید المعلم نیز روز گذشته (شنبه) گفت که ایران در سوریه حضور نظامی ندارد و نیرویی که باید بیرون رود ارتش آمریکا و نیروهای وابسته به آن است. اشاره وی به این واقعیت بود که ایالات متحده نیز به گروه هایی از افراد مسلح در سوریه پول و اسلحه می رساند. پرزیدنت بشار اسد نیز تهدید کرده بود که اگر نیروهای آمریکایی به زبان خوش از سوریه بیرون نروند، آن ها را با زور عقب خواهند راند. رئیس جمهوری سوریه توضیح نداد که چگونه می تواند چنین تهدیدی کند، و آن در حالی که هفت سال از جنگ داخلی می گذرد و او دست به دامان روسیه و حکومت ایران شده است.

در گزارش های پیشین آمده بود که اسرائیل در سه سال اخیر دست کم با صد پرواز نظامی، مواضع استقرار سپاه قدس در نقاط مختلف سوریه را بمباران کرده است و حدود صد تن از افراد سپاه قدس در این حملات هوایی هلاک شده اند.

در مورد تفاهمی که ظاهرا بین مسکو و اورشلیم به دست آمده، گفته شده بود که روسیه قول داده که نیروهای وابسته به حکومت ایران حدود هفتاد تا هشتاد کیلومتر از مرز اسرائیل دور باشند و در آن سوی جاده دمشق – سویدا موضع بگیرند تا توان حمله به مرزهای اسرائیل را نداشته باشند. ولی اسرائیل می گوید که حتی از آن فاصله هم رژیم ایران می تواند اسرائیل را موشکباران کند و از این رو، همه نیروهای ایرانی باید از سوریه خارج شوند.

اسرائیل همچنین خواهان آن است که برای ادامه حمله به مواضع و مراکز تسلیحاتی و عملیاتی سپاه قدس و دیگر نیروهای وابسته به آن در سوریه، همچنان از آزادی عمل کامل برخردار باشد.

آگاهان می گویند که رژیم ایران در برابر حملات هوایی اسرائیل، هیچ امکان دفاعی ندارد و خود ارتش سوریه نیز نمی تواند با حمله هواپیماهای جنگی اسرائیل مقابله کند. در سی سال اخیر، تنها یک بار هواپیمای جنگی اسرائیل برفراز سوریه هدف قرار گرفت و در خاک اسرائیل سرنگون شد.

یک دیدگاه

Comments are closed.